Może któraś z Was będzie wiedziała.
Moja umowa o pracę wygasła pod koniec maja i została automatycznie przedłużona do dnia porodu. Zasiłek macierzyński mi przysługuje. Ciekawa jestem co z urlopem wychowawczym, bo po zakończeniu macierzyńskiego nie będę już pracownikiem. Czy jest jakaś szansa?
Odpowiedzi
urlop wychowawczy przysługuje tylko zatrudnionym na umowe o prace, a zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje osobie, która jest na wychowawczym, nie pracuje i jej kryterium dochodowe nie przekracza ok. 548zł/os
mozesz przedłuzyc macierzynski o 2 tyg i chyba tyle...
cos takiego znalazłam:
"Ochrona dla mamy i taty
Zwolnienia nie muszą się obawiać przede wszystkim ciężarne, ale tylko te zatrudnione na czas nieokreślony. Kobiety z umową na czas określony mają gwarancję przedłużenia jej do dnia porodu, jeśli pierwotny termin rozwiązania umowy wypada po upływie trzech miesięcy ciąży. Kobieta w ciąży jest też częściowo chroniona przed dyscyplinarką, można jej ją wręczyć tylko za zgodą związków zawodowych. Przed zwolnieniem chronione są też mamy na urlopach macierzyńskich oraz to nowość obowiązująca od 2010 r. ojcowie na urlopach tacierzyńskich. Kolejna tegoroczna nowość to rozbicie macierzyńskiego na część obowiązkową i nieobowiązkową. Ta druga będzie trwała dwa (na jedno dziecko) i trzy tygodnie (na wieloraczki). Urlop dodatkowy będzie można łączyć z pracą, ale na maksymalnie pół etatu. Kobieta, która się na takie rozwiązanie zdecyduje, nie będzie mogła być zwolniona przez cały rok.
Na urlopie wychowawczym
Utraty posady można czasem uniknąć na urlopie wychowawczym. W tym przypadku matka jest chroniona od momentu złożenia wniosku do jego końca. Jeśli złoży wniosek już po tym, jak pracodawca zacznie procedurę zwolnienia, ochrona jej nie obejmuje. Ani urlop wychowawczy, ani macierzyński (i tacierzyński) nie chronią przed zwolnieniem w przypadku likwidacji zakładu lub jego upadłości."
dzięki dziewczyny:*
trzeba będzie błagać szefa o nową umowę:/
adriana78: te dodatkowe 2 tyg. zgłasza się w ZUSie czy w zakł. pracy?