2 miesiąc życia dziecka

Ani się nie obejrzałaś minął pierwszy miesiąc. Powoli przyzwyczajasz się do obowiązków i zajmują Ci one coraz mniej czasu – nic dziwnego – nabierasz przecież wprawy. Są chwile, gdy opiekujesz się maleństwem z prawdziwą rozkoszą, choć zdarzają się też momenty, że masz ochotę uciec gdzie pieprz rośnie.

UWAGA – KOLKA!
Szczególnie, że w drugim miesiącu życia dziecka, Maluchowi mogą zacząć doskwierać kolki. Tak, płacz Twojego szkraba martwi Cię niezmiernie, ale nie zapominaj o tym, że kolki te spowodowane mogą być zmęczeniem i nie są groźne dla zdrowia. Warto zadbać o karmienie w odpowiedniej pozycji, by maluch nie nałykał się za dużo powietrza – dobrym sposobem jest ułożenie go sobie na brzuszku – by jadł pod górkę. Niekiedy kolki i płacz mogą być wynikiem nieodpowiedniej diety. Nie przejmuj się jednak za bardzo – uczulenie na pokarmy maluch zasygnalizuje czerwonymi palmami na buzi lub wodnistymi kupkami ze śluzem i krwią. Wówczas warto wyeliminować przypuszczalne alergeny z diety. Nie przesadzaj też z koprem włoskim, a jeśli kolki nie mijają, podczas obowiązkowych szczepień dopytaj lekarza o polecane specyfiki.

DRUGI MIESIĄC -SKĄD TA CZKAWKA?
W drugim miesiącu życia Maluch często może mieć też czkawkę, ale dla dziecka nie jest to nic deprymującego. Maluchowi poprawia się nieco ostrość widzenia, zaczyna dostrzegać też ruch i rozpoznawać twarze. Być może to właśnie w 2 miesiącu życia pierwszy raz świadomie się do Ciebie uśmiechnie. Pokaże w ten sposób swoje zadowolenie. Co więcej, jeśli Ty często będziesz się do niego uśmiechać, neurony lustrzane sprawią, że odwzajemni Ci się tym samym. Nadal mów do niego dużo i słuchaj tej samej muzyki, co w ciąży. Na pewno uspokoi to dzidzię – udowodniono, że pamięta ona dźwięki usłyszane w Twoim brzuszku.

2 MIESIĄCE, A JUŻ TAKI SILNY!
W drugim miesiącu życia dziecko uczy się kontrolować własne mięśnie. Staje się też coraz silniejsze. Leżąc na brzuszku, umie utrzymać głowę w górze przez kilka sekund. Lekarze zalecają układanie dziecka na brzuszku, aby ćwiczyło ono mięśnie grzbietu, aby przez takie ułożenie samodzielnie masowało sobie brzuszek w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nasz maluch protestuje, reaguje na takie ułożenie płaczem, nie zmuszajmy go do tego.
Drugi miesiąc to czas na próby trzymania maluszka na brzuszku - na swoich udach, gdy siedzisz na krześle. Nogę która podpiera tułów i głowę unieść nieco wyżej, a drugą opuść – dzięki temu maluch będzie mógł widzieć coś więcej niż materac, chwyci Cię za palec i będzie mniej się męczył. W pozycji siedzącej, również przez chwilę utrzyma główkę samodzielnie. Z pozycji bocznej potrafi samodzielnie przewrócić się na plecy. Jednak koordynacja ruchowa jest wciąż bardzo słaba. Co nie zmienia faktu, że w drugim miesiącu życia dziecko chętniej odwraca się w stronę skąd płynie światło, lub dźwięk. Odruchy noworodkowe są teraz mocniejsze, niż w pierwszym miesiącu życia. Napięcie mięśniowe jest jeszcze duże, jednak maluch zaczyna na chwilkę otwierać dłonie i prostuje paluszki. Kończyny malucha są zgięte we wszystkich stawach. Dziecko krzycząc najczęściej porusza nimi energicznie.

DZIECKO MA 2 MIESIĄCE – PAMIĘTAJ O SZCZEPIENIACH!
Drugi miesiąc życia to moment obowiązkowych szczepień - szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B (druga dawka) podawana domięśniowo, oraz szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (pełnokomórkowa) – pierwsza dawka, podawana podskórnie lub domięśniowo szczepionką DTP. Są to szczepienia obowiązkowe w Programie Szczepień Ochronnych, oczywiście są one bezpłatne. Dodatkowo zaleca się : szczepionkę przeciwko pneumokokom, oraz szczepionkę przeciwko rotawirusom, obie płatne. Niewiele osób wie, że stres związany ze szczepień złagodzić można karmiąc malucha podczas zabiegu. Miejsce wkłucia warto przemywać roztworem sody z wodą (pół łyżeczki na pół szklanki wody).

SKOK ROZWOJOWY?
Jeśli zwróciłaś uwagę, że Maluch ma znacznie większy apetyt, może to znaczyć, że zaczął się skok rozwojowy (u niektórych właśnie w 2 miesiącu) – karm więc dziecko kiedy tylko będzie chciało – odchodzi się bowiem od zasady –karmienie co trzy godziny. Organizm malucha najlepiej wie, kiedy potrzebuje dodatkowego pokarmu. Drugi miesiąc życia to też czas gdy dziecko przejawia zainteresowanie ludzkimi twarzami – teraz po prostu widzi je nieco wyraźniej. Lubi też spacery po domu – w ogóle bliski kontakt i noszenie go na rączkach napełniają go ogromną radością. Dlatego też często może budzić się w nocy – potrzebuje po prostu kontaktu z Twoim głosem, ciałem i zapachem. Nic nie działa na niego tak uspokajająco.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki

Brak pytań w tej kategorii.