9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży – burza hormonów trwająca w Twoim organizmie nieraz daje się we znaki Tobie
i Twoim najbliższym – tak będzie jeszcze przez jakieś najbliższe 31 tygodni. Chociaż huśtawka nastrojów nieco się zmniejszy, gdy rozwijające się łożysko przejmie od Ciebie funkcję tworzenia niektórych hormonów.

9 tydzień ciąży to moment gdy znika ogonek Twojego maleństwa, a ciało zaczyna nabierać kształtów. Wydłużeniu ulega tułów maluszka, ale ciągle jego główka zajmuje połowę długości ciała. Ta dysproporcja związana jest z niesamowitym rozwojem mózgu w pierwszych tygodniach ciąży. Właśnie w 9 tygodniu wykształcają się półkule mózgowe oraz ośrodek odpowiedzialny za oddychanie. W 9 tygodniu ciąży uwydatnia się również górna warga oraz dolna szczęka, a twarz przyszłego bobaska zaczyna powoli przypominać ludzkie rysy. Pod koniec 9 tygodnia u chłopców wykształcają się pęcherzyki nasienne a u dziewczynek jajeczka. I choć płeć dziecka przesądzona była już w chwili poczęcia dopiero od tego momentu może być ona określona w badaniach. W 9 tygodniu ciąży Twój maluch ma 30 mm i waży 40 gramów.

Twój partner pokocha 9 tydzień ciąży bo właśnie w tym czasie Twój biust zyskuje na objętości. To dobry czas byście wspólnie udali się po wygodny i seksowny stanik. Nie przesadzaj jednak z ilością nowych biustonoszy – rozmiar piersi będzie ulegał jeszcze wielu zmianom. Oprócz pozytywnych aspektów wizualnych 9 tydzień ciąży ma również swoje cienie – a Ty być może zmagasz się
z dolegliwościami takimi jak: mdłości i wymioty, senność, znużenie, krwawienia z nosa, duszności, bóle głowy. Z przesuszoną śluzówką nosa poradzisz sobie kupując nawilżacz powietrza, na znużenie jest tylko jedna rada – jak najwięcej odpoczywaj. Bóle głowy być może zmniejszą spacery i relaksacja. Niech pocieszy Cię to, że kobiety rzadko kiedy zmagają się ze wszystkimi tymi objawami naraz, co więcej wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru część z nich powinna samoistnie ustąpić.
W 9 tygodniu ciąży odczuwać też możesz zwiększony głód – Twój organizm pracuje teraz bardzo intensywnie – nie odmawiaj więc sobie przyjemności i nie wychodź na czczo z domu.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki