6 tydzień ciąży

To już 6 tydzień ciąży. Zaczyna się szczególnie ważny dla Twojego dziecka okres zarodkowy. Twój wygląd być może jeszcze nie zdradza światu wspaniałej nowiny, ale fakt że potrafisz w jednej chwili ze śmiechu przejść w płacz może budzić podejrzenia wnikliwszych obserwatorów.

W 6 tygodniu ciąży wygląd Twojego dziecka istotnie się zmienia: zarodek ma już główkę, tułów oraz ogonek. Odcinek od czubka głowy do końca wyrostka ogonowego nazywa się odległością ciemieniowo-siedzeniową i wynosi 2-4 mm. W 6 tygodniu kształtuje się również serce maleństwa, tworzą się komory, które zaczynają się kurczyć, pompowana jest krew, a na badaniu USG widoczne może być pulsowanie jego serduszka. Obserwując je lekarz potwierdza ciążę. W 6 tygodniu rozwoju maleństwa  pojawiają się zawiązki ramion i nóg oraz formują się oczy. Ostatecznie powstaje cewa nerwowa, i zaczątki mózgu. W 6 tygodniu formują się zaczątki jelit i naczyń krwionośnych. Powstaje również pranercze, które docelowo zastąpione zostanie przez nerki, a jego fragmenty przekształcą się w nasieniowody u chłopca. W 6 tygodniu ciąży Twoje maleństwo jest wielkości ziarnka pieprzu.

To wprost niewiarygodne jakie objawy może wywoływać to ziarenko. W 6 tygodniu bowiem możesz mieć problemy z zaparciami i zgagą. Odżywiaj się jednak zdrowo i regularnie, nawet jeśli sam zapach ulubionych do tej pory potraw, wywołuje odruch wymiotny. O odstawieniu używek chyba nie trzeba przypominać – alkohol, papierosy i narkotyki mogą wywołać nieodwracalne szkody w bezbronnym organizmie Twojego maleństwa.
6 tydzień ciąży to odpowiedni moment na wybór lekarza prowadzącego. Ta osoba będzie Ci bardzo bliska przez kolejne 34 tygodnie, warto więc byś znalazła z nią wspólny język. Skonsultuj się
z przyjaciółkami, które już mają dzieci, weź pod uwagę dojazd i zastanów się czy podczas pierwszej wizyty zagrała między wami tak zwana chemia – nie chodzi oczywiście o to, czy doktor jest przystojny, lecz czy wyjaśnienia których Ci udziela są jasne i wyczerpujące.
Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi zapewne dokładny wywiad lekarski, położniczy oraz rodzinny. Wyznaczy również przewidywany termin porodu oaz określi wielkość i położenie macicy,
a tym samym potwierdzi wiek ciąży. Dostaniesz również skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne (krew, mocz, cytologia i badanie bakteriologiczne). Wykonaj je skrupulatnie, ich wyniki są ważne dla całego przebiegu ciąży. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki