27 tydzień ciąży

Nareszcie! Zaczął się trzeci trymestr! Po 27 tygodniu jesteś już coraz bliżej szczęśliwego rozwiązania. Maluszek w Tobie jest też coraz silniejszy. Cały czas intensywnie pracuje nad rozwojem płuc, wątroby i układu odpornościowego. Wzmacnia też stawy i mięśnie, a jego ruchy stają się bardziej zdecydowane.  Niektórzy lekarze radzą, by od 27 tygodnia zwracać baczniejszą uwagę na aktywność ruchów malucha. Powinnaś je czuć bardzo często, podobno standardem jest 10 ruchów na godzinę.  

Z drugiej jednak strony zależy to też od temperamentu dziecka. Jeśli więc jego typowa aktywność nagle ustanie, wypij szklankę soku i zjedz coś słodkiego. Gdy zastrzyk glukozy nie pobudzi malucha do figli w Twoim brzuszku, nie wahaj skontaktować się z lekarzem. W 27 tygodniu ciąży dziecko waży około kilograma i śpi 15 godzin na dobę. Co więcej, ma już marzenia senne! Każda matka oddałaby wiele, by wiedzieć o czym śni jej maluszek. Śpiewaj mu więc kołysanki i czytaj piękne bajki, by mieć pewność, że jego marzeń nie zakłóca żadna ciemniejsza chmurka.

27 tydzień ciąży to moment gdy  nagle możesz przestać czuć się szczególnie atrakcyjna. Twoja macica jest wielkości dyni! Zwiększający się obwód w pasie utrudnia schylanie się, a nawet chodzenie i siedzenie. Piersi ciągle robią się większe, pojawia się też wokół nich otoczka wtórna. Dodatkowo możesz zmagać się z opuchlizną. Nie rób więc niczego na siłę. To jest Twój czas by odpoczywać. Zwróć też uwagę partnerowi, że teraz szczególnie potrzebujesz jego czułości i komplementów – przecież szczęśliwa mama to zdrowe dziecko. Jeśli trzeba na poprawę humoru inwestuj w kolorowe i piękne ciążowe ubrania. Dziś kobieta w ciąży również może wyglądać atrakcyjnie. Jeśli nadal zmagasz się z zaparciami, jedz dużo wysokobłonnikowych produktów.

W 27 tygodniu warto wybrać specjalne siedzenie do samochodu dla niemowlęcia. Podpytaj innych mam co polecają oraz zobliguj partnera do sprawdzenia czy wybrany przez Ciebie model nadaje się do zainstalowania w waszym aucie.  Niektóre szpitale wymagają takiego sprzętu przed wypisaniem Was do domu. Jeśli 27 tydzień przebiega prawidłowo ciesz się tym, bo wielki dzień zbliża się coraz szybciej.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki