12 tydzień ciąży

Od 12 tygodnia ciąży, wszyscy zaczną Ci gratulować. Po pierwsze w tym terminie ryzyko poronienia gwałtownie spada, po drugie brzuszek robi się na tyle widoczny, że jeśli nie chodzisz w workach, ciężko Ci będzie ukryć swój radosny stan. To dobry czas, by o ciąży poinformować dalszych krewnych czy znajomych, oraz oczywiście przełożonego, z którym ustalicie plan działania na najbliższy czas. Może się okazać, że potrzebujesz wydanego przez ginekologa zaświadczenia, że jesteś w ciąży. Postaraj się o nie i z tym dokumentem umów się na spotkanie  z kierownikiem – znacznie lepiej jeśli dowie się o ciąży od Ciebie, nie zaś przez plotki w kuluarach.

Twój maluch rozwija już wszystkie odruchy – potrafi połykać, ssać, ściskać piąstki, podkurczać paluszki u nóg. W 12 tygodniu kończą kształtować się płuca oraz tarczyca. Wątroba zaczyna produkować żółć, a jelita wypchnięte przez nią do pępowiny wracają do brzuszka.  Potrafią już trawić glukozę! 12 tydzień ciąży to czas rozwoju kubków smakowych w buzi Twojego dziecka,  odpowiedzialnych za odczuwanie smaków przez malucha. Formuje się też podbródek i nosek, a w szczękach tworzą się zalążki zębów. W 12 tygodniu ciąży pojawia się też mimowolna mimika – dziecko może się uśmiechać i marszczyć czoło a jego ulubioną rozrywką jest ssanie kciuka. Czuje już każdy Twój dotyk, a jego serduszko bije aż 160 razy na minutę.

Jeśli chodzi o Twoje samopoczucie w 12 tygodniu ciąży powinna zmniejszyć się Twoja potrzeba korzystania z toalety – miednica przesuwa się bowiem do góry i nie uciska już pęcherza. Jeśli odczuwałaś zmęczenie lub awersję do jedzenia objawy te też powinny ustąpić. Twoje ciało nabiera okrągłych kształtów, nie wierz jednak tym, którzy twierdzą, byś jadła za dwóch  - wystarczy, że będziesz odżywiać się zdrowo i wartościowo. Rozsądne komponowanie posiłków nie zawsze zapobiegnie jednak zgadze czy niestrawności, które są częstymi objawami ciąży w 12 tygodniu i później.
Może jednak być tak, że w 12 tygodniu ciąży poczujesz niesamowity przypływ energii, radości
i optymizmu. Wykorzystaj go, i przekaż jak najwięcej tych emocji Twojemu maluszkowi, który już dziś czuje Twoją dłoń na brzuszku i instynktownie przysuwa do niej główkę. Zapomnij jednak o wieszaniu firan, czy dźwiganiu ciężarów. Znajdź lepiej czas na basen, joge lub spacer. W końcu ciąża to ten czas, w którym to Ty jesteś najważniejsza.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki