3 miesiąc życia dziecka
ROZEŚMIANY TRZECI MIESIĄC
Nie zdziw się jeśli Twoje Maleństwo będzie się śmiało od ucha do ucha. Trzeci miesiąc życia to moment, w którym całkiem sprawnie zaczyna komunikować się z otoczeniem. No dobra, może jeszcze nie mówi, ale przecież każda mama doskonale wyczuwa wszystkie pragnienia swojego malucha.
Trzeci miesiąc życia dla Twojego Malucha to czas, gdy jego ciało jest coraz bardziej stabilne, dzięki czemu może już oderwać obie ręce od podłoża równocześnie. Podnosi też nóżki i umie wymachiwać nimi energicznie. Pod koniec trzeciego miesiąca życia maluch osiąga symetrię tułowia, co znaczy, że utrzymuje już głowę na środku ciała.
MALUCH POZNAJE JUŻ TWOJĄ TWARZ – ZALETY 3 MIESIĄCA
Dla Ciebie najważniejszy będzie fakt, że w 3 miesiącu życia dziecko bez problemu rozpoznaje już Twoją twarz. Jest też znacznie bardziej towarzyski. Bawi się dłońmi, uczy się chwytać, a wierzganie nóżkami sprawia mu mnóstwo radości. Chce już samodzielnie siadać, choć jeszcze mu się to nie udaje. Aby nie utrwalił się nawyk ssania palca, do rączek wkładaj mu zabawkę, lub podawaj do chwytania swoje palce i głaszcz po dłoniach. Sama zresztą zobaczysz jak chętnie będzie próbowało chwytać różne przedmioty. Zaopatrz się więc w łatwe do trzymania i niezbyt ciężkie grzechotki.
PORY SNU I KARMIENIA W 3 MIESIĄCU
Trzeci miesiąc dla dziecka to standardowo moment gdy powinno się zarastać ciemiączko. Zaczyna się też intensywniejsze gruchanie. Tempo przybierania na wadze trochę zwalnia, krótsze są też sesje karmienia – maluch lepiej radzi sobie ze ssaniem i szybciej się najada. W związku ze zwiększeniem wagi, warto ubierać malucha w nieco luźniejsze ubranka, które nie będą krępować jego coraz intensywniejszych ruchów. Trzeci miesiąc charakteryzuje się unormowaniem pór snu i czuwania. I choć chciałabyś by maluch jadł jak najwięcej, nie daj się zwariować – sam da Ci przecież znać, a karmienie 5 – 6 razy w ciągu doby to norma.
Odetchniesz z ulgą - trzeci miesiąc życia dziecka to zasadniczo koniec kolek. Zaobserwujesz też że maluch już coraz rzadziej płacze – szczególnie, jeśli zapewniasz mu wystarczającą ilość czułości.
3 MIESIĄC – ZADBAJ O POZBYCIE SIĘ CIEMIENIUCHY!
Trzeci miesiąc to też dobry moment na intensywniejsze zadbanie o skórę głowy. Ciemieniucha ta tłusta, żółtawa łuska tworząca się czasem na owłosionej części głowy. Ma tendencję do tworzenia skorupy, co sprzyja powstawaniu infekcji. Natłuszczaj ciemieniuchę (linomagiem, oliwką) na pół godziny przed kąpielą. Potem umyj główkę dzidzi, osuszysz i wyczesz szczoteczką dla niemowląt tyle łusek, ile w czasie zabiegu odpadnie. Czynność najlepiej powtarzać codziennie.
CO Z DODATKOWĄ PIELUCHĄ?
W przypadku niektórych dzieci, pod koniec trzeciego miesiąca życia można przestać zakładać dodatkową pieluszkę, pod warunkiem, że ostatecznie stwierdzono prawidłowość rozwoju stawów biodrowych.
3-4 miesiąc to czas na szczepionkę skojarzoną przeciwko: błonnicy, tężcowi, krztuścowi (druga dawka) podawana podskórnie lub domięśniowo DTP, jest ona obowiązkowa w Programie Szczepień Ochronnych oraz bezpłatna.
3 MIESIĄC - MOŻNA WYRUSZYĆ W DROGĘ
Podsumowując, kończąc trzeci miesiąc życia Twój szkrab prawdopodobnie potrafi śmiać się głośno, w pozycji na brzuchu unieść główkę pod kątem 90 stopni, wydawać okrzyki zadowolenia i sporo gruchać, składać ręce i śledzić w sposób ciągły przedmiot poruszający się po łuku 180 st. w odległości ok. 15 cm od twarzy. Im więcej rozmawiać będziesz z Maleństwem, tym radośniejsze i bardziej rozgruchane będzie. Warto dużo spacerować i to niezależnie od pogody. Oczywiście w czasie ostrych upałów zdecydowanie lepiej pozostać w domu, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by wychodzić z dzieckiem nawet podczas deszczu.
Jeśli planujesz dłuższą wyprawę ze swoją pociechą trzeci miesiąc to rozsądny wybór terminu. Maluch płacze już znacznie mniej, jednak długie siedzenie w foteliku, nadal jest dla niego bardzo męczące. Przygotuj się więc na częste postoje.