10 tydzień ciąży

To już 10 tydzień Twojej ciąży. Komplementy: jak młodo i promiennie wyglądasz w ogóle nie powinny Cię dziwić – cały Twój układ krwionośny i siatka żył rozszerza się by móc wyżywić małego bobaska w Tobie, dzięki czemu Twoje ciało też jest odżywione i możesz olśniewać otoczenie. Ale nie daj się zwieść – 10 tydzień ciąży to też najwyższy czas przeprowadzenie wnikliwej lekarskiej kontroli: należy sprawdzić grupę krwi, Rh, przeciwciała, zrobić morfologię, przebadać mocz i wykonać wszystkie zalecone przez Twojego ginekologa czynności.  10 tydzień to tez ten moment kiedy możesz pierwszy raz usłyszeć bicie serca swojego dziecka w badaniu Dopplera.

W 10 tygodniu kończy się okres embrionalny a zaczyna płodowy. Możesz odetchnąć z ulgą, bo największe niebezpieczeństwa są już szczęśliwie za Wami. Ryzyko wad rozwojowych znacznie się zmniejsza, a Twoje dziecko robi się dużo odporniejsze na wszelkiego rodzaju infekcje. W 10 tygodniu ciąży Twoje dziecko  ma około 4 centymetrów wielkości i nabiera ludzkich kształtów - oczy przesuwają się na środek główki, rosną powieki, które nadają mu wygląd jakby spał, znikają też błony spomiędzy paluszków. Powolutku uczy się jak zbliżać do siebie rączki. 10 tydzień to czas rozwoju kości i chrząstki – pojawiają się kolana a łokcie zaczynają się zginać. Dziecko wykonuje też ruchy klatką piersiową. Większość układów i narządów jest rozwinięta, żołądek wydziela soki trawienne, a nerki produkują mocz. W tym tygodniu zanika też ogonek. Mózg produkuje 250 000 neuronów w ciągu minuty! Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo dziecko jest wielkości śliwki, ale waży tyle co ząbek czosnku. Płód spokojnie pływa w worku owodniowym, ale Ty jeszcze nie czujesz jego ruchów, bo jest za mały.

Niekiedy ciąża może wywoływać objawy zmęczenia, poranne mdłości i zawroty głowy. Ale wsparcie Twojego partnera pozwoli przezwyciężyć Ci huśtawkę nastrojów. Złe samopoczucie powinno przejść, w związku z rozpoczęciem kolejnego trymestru ciąży. Niech nie dziwi Cię ciągła potrzeba oddawania moczu i fakt, że łatwo Cię wyprowadzić z równowagi. Pamiętaj jednak, że im bardziej radosna będziesz, tym więcej hormonów szczęścia trafi  do Twojego dziecka. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki