7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży z punktu widzenia medycznego jest bardzo ważny – w tym czasie bowiem zaczyna kształtować się mózg Twojego maluszka. Co więcej powolutku przestaje on też przypominać kijankę a robi się już podobny do ludzkiego płodu. Jeśli do tej pory uprawiałaś wyczynowo sporty takie jak jazda konna lub narciarstwo, warto byś na czas ciąży zrezygnowała z treningów, gdyż każdy upadek mógłby teraz bardzo zaszkodzić Tobie i Twojemu maleństwu. Oczywiście, gdy rozpoczniesz 7 tydzień ciąży nie musisz rezygnować ze wszystkich form wysiłku – po prostu rozważnie wybieraj takie które będą korzystne zarówno dla Ciebie jak i Twojego maleństwa (pływanie, spacery, joga, ćwiczenia opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży).

W 7 tygodniu kształtujący się mózg podzieli się na trzy części: przodomózgowie (odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów, kształtowanie i zachowywanie pamięci), śródmózgowie (odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów elektrycznych do ich punktu przeznaczenia w mózgu) oraz tyłomózgowie (odpowiedzialne za rytm pracy serca, ruchy mięśni oraz oddychanie). Powiększy się też główka Twojego dziecka. Pojawią się na niej nozdrza, powieki, a w oczach zgromadzi się tęczówka.  W 7 tygodniu Twoje dziecko ma już maleńkie nóżki i rączki z małymi płetwami na końcach – to teraz dłonie i stopy maluszka!. W 7 tygodniu ciąży tworzy się pępowina, dzięki której maluszek otrzymuje od Ciebie tlen i składniki odżywcze. Twoja pociecha ma od 5-10 mm wzrostu i waży ok. 1 grama!

Jeśli w 7 tygodniu zmagasz się z problemami z cerą, jakich nie doświadczyłaś nigdy wcześniej, pamiętaj że to skutek hormonalnej burzy szalejącej teraz w Twoim organizmie. Ten wizualnie nieprzyjemny objaw powinien ustąpić w kolejnych tygodniach ciąży. Bóle głowy i zmienne nastroje nadal będą Ci towarzyszyć, podobnie jak mdłości, które możesz nieco zniwelować pijąc herbatę
z imbiru. Jeśli martwisz się, że to już 7 tydzień ciąży a waga ani drgnie, lub przeciwnie zdążyłaś już przytyć, wiedz, że obie możliwości są całkowicie w normie. Każda kobieta nieco inaczej przechodzi ciążę – jedne początkowo chudną z powodu torsji, inne regularnie i miarowo przybierają na wadze około kilograma miesięcznie a jest też mnóstwo takich, u których nie występują wymienione wzorce a też rodzą zdrowe i piękne maluchy. Jeśli jednak męczą Cię inne, bardzo dokuczliwe objawy, lub dokuczliwe dolegliwości spotkaj się ze swoim lekarzem i dręcz go pytaniami. Spokojna mama to przecież zdrowy dzidziuś a na tym chyba zależy Ci najbardziej.  

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki