15 tydzień ciąży

W 15 tygodniu ciąży Twoje serce robi się nieco większe. Tak, tak, gdy tylko dowiedziałaś się że jesteś w ciąży i tak znacznie urosło ze szczęścia, ale teraz powiększa się by sprawniej i wydajnej pompować pełną tlenu krew dla twojego maluszka.

Twój malec rośnie bardzo szybko, ale jeszcze nie przybiera na wadze, bo nie gromadzi tkanki tłuszczowej. W 15 tygodniu pokrywa się meszkiem zwanym lanugo – chroni on jego ciało przed działaniem wód płodowych. Szkielet dalej twardnieje i wszystkie organy intensywnie pracują – wątroba produkuje żółć, śledziona krwinki, nerki mocz. Czas w brzuszku upływa mu na ssaniu kciuka, fikaniu koziołków i robieniu minek – mięśnie jego twarzy pracują już bardzo intensywnie. Dziecko w 15 tygodniu ciąży doskonale wyczuwa Twoje nastroje i uspokaja się gdy jesteś smutna, nie dawaj mu więc powodów do apatii. Szczególnie że Ty powinnaś czuć się rewelacyjnie. Rozmawiaj więc ze swoim maleństwem, bo rozpoznaje Twój głos i słyszy bicie Twojego serca – jego uszka są już prawie ukształtowane. 

 Jednym z nieprzyjemnych objawów jakie możesz odczuwać w ciąży jest bezsenność. Poradzisz z nią sobie, ćwicząc w ciągu dnia, inwestując w dobry materac oraz dbając o higienę snu. W 15 tygodniu ciąży, niekiedy kobiety skarżą się również na zaparcia. Jeśli picie dużej ilości wody oraz jedzenie suszonych owoców nie rozwiąże problemu, odwiedź swojego ginekologa. Jeżeli w rodzinie Twojej lub Twojego partnera występowały choroby genetyczne 15 tydzień do doskonały czas na wykonanie przesiewowych badań krwi – wyniki są wówczas najbardziej precyzyjne. W 15 tygodniu ciąży możesz zacząć też odczuwać szybkie i bezbolesne skurcze macicy. Mają one za zadanie przygotować Cię do porodu. Zdarza się, że w 15 tygodniu ciąży może się pojawić problem z nadwrażliwością dziąseł. To znów efekt działania hormonów, które zmieniają sposób reakcji dziąseł na bakterie płytki nazębnej. Być może zauważyłaś też, że Twoja pochwa jest lepiej nawilżona i ukrwiona. Stan ten, mimo iż cieszy, może też sprzyjać infekcjom. Dlatego nie tylko w 15 tygodniu dbaj o prawidłową higienę okolic intymnych. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki