37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży – maleństwo jest już donoszone ale ciągle rośnie! A Ty jesteś coraz bardziej zmęczona. I nic dziwnego, bo choć maluch waży około 3 kilogramów Ty przybrałaś na wadze jakieś 10. Taki ciężar znacznie utrudnia funkcjonowanie. Dlatego nie wymagaj od siebie zbyt wiele i odpoczywaj ile tylko się da.

W 37 tygodniu Twój szkrab ciągle gromadzi tłuszcz, którego przybywa około 25 gram dziennie. Wszystkie narządy i układy są już rozwinięte, a on spokojnie sobie rośnie. Od 37 tygodnia ciąży dynamika rozwoju jest nieco mniejsza, mniej też odczuwasz ruchy maleństwa. Ale on nieustanne ćwiczy wszystkie umiejętności, które potrzebne mu będą po przyjściu na świat – oddychanie, trawienie, wydalanie. Płyn owodniowy rozpuszcza maź płodową. Dziecko bardzo przywykło do warunków panujących w Twojej macicy i stara się unikać bodźców które go niepokoją czy stresują. Starannie sygnalizuje swoje potrzeby co jest podstawą komunikacji prenatalnej. Ty jak każda wyczulona mama umiesz przecież odpowiednio je zinterpretować.

Narastający ucisk w podbrzuszu który odczuwasz w 37 tygodniu ciąży to znak że maluch zaczyna wstawiać się do kanału miednicy. Chodzenie może wydawać się bardzo uciążliwe, szczególnie że czujesz się trochę jak wańka – wstańka. Pod koniec ciąży Twój organizm jest mocno obciążony a serce pompuje ponad 45% więcej krwi. To dlatego ciągle jesteś zmęczona. Nie szalej więc z porządkami – nadmierny wysiłek może niepotrzebnie przyspieszyć akcję porodową. 
Trzy tygodnie przed spodziewanym rozwiązaniem możesz przygotować i zamrozić posiłki na dość trudny okres po porodzie. Jeśli brakuje Ci na to sił, nie krępuj się poprosić o pomoc najbliższych, lub zebrać kilka ulotek restauracji dostarczających jedzenie do domu. Możesz wierzyć lub nie, ale po porodzie ciężko znaleźć siły na pichcenie.

Być może dobrym pomysłem będzie rozmowa z partnerem o urlopie – jego obecność w domu po porodzie będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Wiele kobiet w czasie po urodzeniu dziecka odkrywa wzmocnienie więzi z własnymi mamami – i rzeczywiście mogą one służyć nieocenioną radą i pomocą. Jeśli jednak wolisz w tym czasie być sama z partnerem, najbliżsi powinni uszanować waszą decyzje.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki