38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży – zmęczenie miesza się z radosnym oczekiwaniem, niepokój ze wzruszeniem, wszystko jest już gotowe na przyjście na świat nowego człowieka. Jeśli to Twoja pierwsza ciąża być może obawiasz się, czy jesteś przygotowana do roli matki. Gdy to Twoje kolejne dziecko, zastanawiasz się jak na młodszą siostrzyczkę lub braciszka zareaguje starsze dziecko. Niezależnie od obaw jakie mogą Ci towarzyszyć, staraj się zachować pogodny nastrój – maluch odczuwa wszystkie Twoje emocje i przeżywa je wraz z Tobą.

W 38 tygodniu ciąży Twój dzidziuś ma już miano donoszonego. I niech nie dziwi Cię, jeśli nie urodzi się w dniu wyznaczonym przez lekarza – ponad 85% noworodków przychodzi na świat dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po szacowanym terminie. W 38 tygodniu maluch pozbywa się meszku oraz mazi płodowej, która do tej pory chroniła jego skórkę przed działaniem płynu owodniowego. Ich resztki trafiają do jelit dziecka, gdzie w połączeniu z innymi substancjami przemiany materii tworzą smółkę – pierwszą zielonkawą kupkę, jaką po urodzeniu zrobi Twój bobas. Dziecko ma teraz 300 kości, a dorosły człowiek o prawie 100 mniej, co świadczy o tym, że niektóre z nich w późniejszym etapie się zrastają. Obecnie Twoje łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży 0,5-1 kg. Mimo że od 34 tygodnia ciąży łożysko zaczyna się starzeć, ciągle za jego pośrednictwem maluszek otrzymuje tlen
i substancje odżywcze. Twój dzidziuś w 38 tygodniu ciąży waży około 3100 gramów i mierzy około 51 centymetrów.

W 38 tygodniu ciąży możesz być już bardzo zmęczona. Ciągłe wizyty w toalecie, kontrolowanie wydzieliny z pochwy, obserwacja ruchów dziecka, stres przed porodem i trudności w utrzymaniu równowagi to wystarczająca ilość powodów dla których potrzebujesz wzmożonego odpoczynku.
Z pewnością chciałabyś mieć już poród za sobą i trzymać swoje maleństwo w ramionach. Niektórzy
w 38 tygodniu ciąży zalecają uprawianie seksu, ze względu na zawarte w spermie prostaglandyny przyspieszające dojrzewanie szyjki macicy. Nie rób jednak nic wbrew sobie i jeśli nie masz ochoty na zbliżenie nie dąż do niego tylko ze względu na przyspieszenie porodu. Jeśli odczuwane przez Ciebie dolegliwości związane z ciążą nie są zbyt uciążliwe wybierz się z partnerem na uroczystą kolację – to ostatni moment by zjeść swoje ulubione potrawy – gdy zaczniesz karmić piersią konieczne będzie znacznie bardziej rozsądne komponowanie posiłków. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki