35 tydzień ciąży

Twój maluch waży już 2,5 kilo i mierzy około 47 centymetrów a przed Tobą jeszcze 5 tygodni, podczas których dzidziuś ciągle intensywnie będzie się rozwijać.
W 35 tygodniu ciąży wszystkie narządy Twojego malucha są już ukształtowane, teraz zaś intensywnie rosną. W jego organizmie ciągle gromadzona jest podskórna tkanka tłuszczowa, przez co rączki i nóżki robią się coraz pulchniejsze, a buzia nabiera rozkosznego wyrazu. Jeśli Twoja ciąża była zagrożona, w trakcie 35 tygodnia nie musisz obawiać się przedwczesnego porodu – aż 99% wcześniaków urodzonych w tym okresie jest w stanie przeżyć poza brzuchem mamy, co więcej w większości przypadków maluch nie odczuwa żadnych zdrowotnych konsekwencji urodzenia przed terminem. 35 tydzień ciąży to dla Twojego dzidziusia czas, gdy ćwiczy on nabyte wcześniej umiejętności – nerki filtrują mocz, który wydalany jest przez łożysko do krwioobiegu mamy, wątroba gromadzi żelazo, układ trawienny rozkłada płyn owodniowy, a niebieskie póki co oczy uważnie obserwują pomarańczowe wnętrze Twojej macicy. Maź płodowa, którą pokryte jest ciało dzidziusia powoli rozpuszcza się w płynie owodniowym. W 35 tygodniu maluch ma mało miejsca na akrobacje, ale stroi miny i ostro kopie, gdy na przykład usłyszy hałas lub nielubianą przez siebie melodię.

35 tydzień ciąży to dla Ciebie czas gdy znacznie osłabia się Twoja koncentracja – niektórzy twierdzą, że wynika to z faktu kurczenia się komórek mózgowych u kobiet ciężarnych, co podobno mija po porodzie. Nie daj się zwieść – po prostu masz teraz na głowie co najmniej dwa razy więcej spraw – poradzisz sobie z nimi bez problemu, skrupulatnie notując ważne sprawy w notesie lub kalendarzu oraz delegując zadania. Od 35 tygodnia jeszcze częściej widzieć się będziesz ze swoim lekarzem – skontroluje on Twoją szyjkę macicy, sprawdzając skrócenie i rozwarcie. Ukoi on też stres związany z bezsennością, oraz innymi dolegliwościami ostatniego etapu ciąży. I nawet jeśli ciągle biegasz do toalety nie próbuj ograniczyć ilości spożywanych płynów – ciało zarówno Twoje jak i Twojego dziecka w 80% składa się z wody i pozbawienie się tego składnika może mieć poważne konsekwencje. W 35 tygodniu ciąży możesz dołączyć do swojej diety herbatę laktacyjną – wspomoże ona produkcję mleka i poprawi ilość oraz jakość pokarmu po porodzie. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki