3 tydzień ciąży

To właśnie w 3 tygodniu cyklu właściwie rozpoczyna się ciąża. Pod koniec 2 tygodnia, lub na początku 3 dochodzi do zapłodnienia. Od tego momentu układ połączonych genów odpowiada za kolor włosów i oczu Twojego przyszłego dziecka. Teraz też ustala się jego podatność na pewne choroby, a także niektóre właściwości temperamentu. Połączone komórki dzielą się i dzielą, a powstała w ten sposób morula przemieszcza się do macicy, by wczepić się w jej ścianę. Z medycznego punktu widzenia, Twoje przyszłe dziecko zyskuje miano blastocysty. Po zagnieżdżeniu się w ścianie macicy zarodek otacza się błoną – tak zwanym pęcherzem owodniowym. W 3 tygodniu Twoje przyszłe dziecko ma wielkość główki od szpilki i grubość 0.1 mm. Bez obaw – 9 miesięcy ciąży pozwoli mu urosnąć i nabrać sił.

Ty w 3 tygodniu nie odczuwasz żadnych zmian, chyba że stosujesz naturalne metody antykoncepcji (metodę objawowo – termiczną) i mierząc temperaturę zaobserwujesz, ze po owulacji nie obniżą się, a utrzymuje się podwyższona. Poza tym -  promieniejesz jak zwykle w trakcie owulacji.

Jeśli w pierwszych dniach po zapłodnieniu zdarzyło ci się wypić alkohol, opalać w solarium czy przyjąć lekarstwa na infekcję nie panikuj, na tym etapie ciąży nie stanowi to dla niej zagrożenia. Bezwzględnie powinnaś jednak rzucić palenie, jak tylko dowiesz się że jesteś w ciąży, a nawet rok czasu przed planowanym macierzyństwem. Uchroni to Twoje dziecko przed poważnymi wadami rozwojowymi.

3 tydzień ciąży to również doskonały czas, by zmodyfikować swoją dietę.  Ważne jest byś zrezygnowała  z produktów, których nie będzie ci wolno jeść w kolejnych miesiącach ciąży: serów pleśniowych, surowych ryb i surowego mięsa, gdyż mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Poza tym, dbaj o to by spożywane przez Ciebie posiłki były zdrowe oraz bogate w składniki odżywcze. Nie, nie znaczy to, że nadszedł czas folgowania sobie – to raczej moment na świadome  decyzje. To co jesz, będzie mieć przecież wpływ nie tylko na to jak wyglądasz, ale na zdrowie Twojego dzidziusia. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki