24 tydzień ciąży

Jeśli odpowiednio wcześnie zaczęłaś dbać o swoją skórę, być może w 24 tygodniu nie dopadnie Cię zmora większości ciężarnych kobiet – rozstępy. To naturalne że powiększający się brzuszek rozciąga skórę, ale jak wspominaliśmy można temu zapobiegać.

Dla Twojego malucha 24 tydzień to czas gdy jego płuca przygotowują się do samodzielnego oddychania. Wytwarzają surfaktant – substancję zapobiegającą sklejaniu się i zapadaniu  pęcherzyków płucnych podczas wdechu, co ułatwia prawidłowe oddychanie. Choć maluch w 24 tygodniu ciąży ma już rozwinięte wszystkie narządy, cały czas odżywia się przez łożysko. Te natomiast, przekazuje krwi tlen i zatrzymuje toksyny, tak, aby nie docierały do dziecka. W 24 tygodniu rozwijają się też oczka, choć tęczówka nie nabiera jeszcze kolorów. Z wyprostowanymi nóżkami dziecko mierzy 30 cm, i waży 550 gram. Gdyby urodziło się przedwcześnie, dzięki rozwiniętej medycynie miałoby spore szanse na przeżycie. To dlatego, zwracaj baczną uwagę na objawy wczesnego porodu takie jak bóle podobne do menstruacyjnych, skurcze macicy, ucisk w krzyżu, twardnienie macicy, krwista wydzielina z pochwy. Przedwczesny poród występuje częściej w okresie letnim, gdyż wzrasta ryzyko odwodnienia organizmu. Pamiętaj więc o spożywaniu dużej ilości wody, a gdy zauważysz jakieś niepokojące objawy nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Chodzi przecież o życie i zdrowie Twojego maluszka. Dobrze, jeśli wszystkie niepokoje wnikliwie omówisz ze swoim lekarzem, nie zadręczaj się jednak, gdyż umiejętność pozytywnego myślenia przyda Ci się jeszcze wielokrotnie.

Bądź świadoma, ze nie jest tak, że objawy takie muszą się pojawić, właśnie w 24 tygodniu ciąży. Większość kobiet w 24 tygodniu nadal aktywnie pracuje i cieszy się życiem. Lepiej jednak być świadomym możliwych zagrożeń i umieć na nie zareagować. Informacje i wiedza niewątpliwe zmniejszą Twój lęk i obawy.

Patrząc na swój brzuszek, zwróć uwagę jak zmienił się Twój pępek – być może wygląda jak wentyl lub zrobił się wypukły. To całkiem normalne i po porodzie wróci do dawnego stanu. Myśl powoli o ubrankach i potrzebnych Ci gadżetach dla dziecka, ale nie szalej jeszcze z zakupami. Może warto przedyskutować z partnerem opcję założenia konta, na którym będzie oszczędzać na edukację bobasa? To wydaje się takie odległe, jednak jeszcze niedawno, to ciąża mogła być dalekim marzeniem, a dziś poród zbliża się wielkimi krokami.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki