33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży – rozwiązanie wydaje się bliskie i odległe jednocześnie szczególnie, że zarówno Ty jak i Twój stres jesteście coraz większe.

W 33 tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już ukształtowane wszystkie pięć zmysłów – czuje smak wody owodniowej, co mogłaś zaobserwować w jego reakcjach i Twoim samopoczuciu po określonych posiłkach. Maluch bardzo dobrze słyszy też dźwięki – nie tylko te najbliższe jak bicie Twojego serca, ale również odleglejsze – piosenki które podśpiewujesz i muzykę której słuchasz. Co więcej, nagłych, bardzo głośnych odgłosów może się bardzo przestraszyć. 33 tydzień ciąży to moment, gdy źrenice Twojej pociechy zwężają się i rozszerzają w zależności od poziomu natężenia światła, a mały nosek odczuwa już zapachy. Również zmysły dotyku w 33 tygodniu jest już wykształcony bo maleństwo czuje swoje paluszki, gdy je chwyta, zaś skora nie jest pokryta meszkiem a jedynie grubą warstwą mazi płodowej. 33 tydzień ciąży to czas intensywnej pracy wątroby Twojego dziecka, gromadzi ona zapasy żelaza, potrzebne maleństwu po przyjściu na świat. Bardzo szybko rozbudowuje się również system immunologiczny dziecka,  który przez wychwytywanie przeciwciał z Twojej krwi szykuje się do obrony przed różnymi infekcjami, jakie mogą go spotkać po opuszczeniu Twojego brzuszka. W 33 tygodniu ciąży dziecko waży około 2 kilo i mierzy około 33 centymetrów. Jeśli Ty czujesz że za bardzo lub za mało przybrałaś na wadze, nie panikuj, przedyskutuj tą kwestię z lekarzem i pamiętaj, że tkanka tłuszczowa, której nabrałaś w czasie ciąży to tylko około 3 kilogramów.

33 tydzień ciąży wiązać się może dla Ciebie z dolegliwościami takimi jak parcie na pęcherz, niestrawność, zgaga, czy bardzo bolesne skurcze łydek. To zupełnie normalne, jeśli w 33 tygodniu masz milion sprzecznych myśli – martwisz się czy maluch urodzi się zdrowy, boisz się porodu, szalenie cieszysz się że ta cudowna chwila już niedługo… Każda z nich może sprawiać, że w jednej chwili jesteś najszczęśliwszą kobietą pod słońcem, w drugiej zaś wybuchasz płaczem w poczuciu bezradności
i niewiedzy. Dawaj upust swoim emocjom, te które będziesz tłumić w sobie, mogą negatywnie odbić się na stanie zdrowia Twoim i Twojego dziecka. Jeśli w ostatnim etapie ciąży odczuwasz jedynie wzmożone zmęczenie jak najwięcej odpoczywaj i ciesz się niezmąconą więzią ze swoim maleństwem.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki