32 tydzień ciąży

Jeszcze tylko 8 tygodni!!! Czy wszystko już przygotowane? Jeśli nie, 32 tydzień to dobry moment by spokojnie siąść z partnerem i na kartce papieru i wypisać potrzebne Wam rzeczy. Pamiętajcie też o zaplanowaniu drogi do szpitala, spakowaniu Twojej torby i spokojnym przygotowaniu miejsca dla nowego domownika. Poza ubraniem na zmianę i szczoteczką i pastą do zębów, do szpitala nie zapomnij: czegoś słodkiego, aby nie tracić energii, ciepłych skarpet i wygodnych kapci. Weź też  ulubioną poduszkę, komfortową piżamę i biustonosz do karmienia. Ważne jest również ubranie dla dziecka na wyjście ze szpitala. Pewnie już od momentu narodzin, będziesz chciała utrwalić wyjątkowość Twojego maleństwa. Przygotuj więc aparat fotograficzny i baterie by nic nie zakłóciło robienia pamiątkowych zdjęć.

W 32 tygodniu maluszek ciągle rośnie w Twoim brzuszku. Jego słuch bardzo się wyostrzył, ale nadal najpiękniejszą muzyką jest dla niego bicie Twojego serca. 32 tydzień ciąży to moment gdy w okolicach ud i ramion na ciele maleństwa pojawiają się fałdki tłuszczu. Na głowie rosną mu włoski, paznokcie sięgają już opuszków palców. Często już w 32 tygodniu maluch ustawia się główką w dół i mimo braku miejsca i stania na głowie nie rezygnuje z aktywności.  Dziecko w 32 tygodniu waży około 1800 gram i mierzy 41 centymetrów, nic więc dziwnego, ze niekiedy ciężko nosi Ci się ten słodki ciężar.

W 32 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona wielkim brzuszkiem i dolegliwościami związanymi z ciążą. Możesz też zaobserwować więcej białej wydzieliny wydostającej się z Twojej pochwy. To jednak nic groźnego, jeśli jednak bardzo Cię to niepokoi, porozmawiaj na ten temat z lekarzem  prowadzącym ciążę. 32 tydzień to moment gdy możesz mieć zwiększone problemy z równowagą – spowodowane są one zarówno brzuszkiem, jak i rozluźnionymi wiązadłami stawowymi. Jeśli mimo zachowanej ostrożności zdarzy Ci się upaść, nie panikuj! Dzidziuś chroniony jest przez  płyn owodniowy, błony, mięśnie macicy i jamy brzusznej. Skontaktuj się jednak z lekarzem, by skontrolował bicie serca Twojego malucha. Jeżeli po upadku zaobserwujesz krwawienie z pochwy niezwłocznie jedź do szpitala.

W 32 tygodniu ciąży, jak wcześniej ważny jest odpoczynek i pozytywne nastawienie przyszłej mamy. Nie przemęczaj się, a skurcze ćwiczące Twoją macicę do porodu łagodź biorąc ciepłą kąpiel. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki