11 miesiąc życia dziecka

Być może już zastanawiasz się kogo zaprosić na pierwsze urodziny Twojego malucha! I dobrze –roczek zbliża się wielkimi krokami. Nawet jeśli szkrab do tej pory był bardzo pogodny, zdarzają mu się chwile totalnej powagi – to skupienie –koniecznie by przyswoić otaczający go świat. Złość czy smutek pokazał by zupełnie inaczej.

11 MIESIĄC A GOTOWOŚĆ DO CHODZENIA
W 11 miesiącu jego mięśnie są coraz silniejsze, dzięki czemu lepiej radzi sobie z koordynacją własnych kończyn. Dzięki wydłużającym się i mocniejszym kościom ciało jest prawie gotowe do chodzenia. Kiedy stoi, stopy maluszka dotykają w całości podłoża, a nóżki wydają się być trochę krzywe - układają się zazwyczaj w literkę „O” i jest to zupełnie normalna sytuacja. Jeśli nie nastąpiło to do tej pory, 11 miesiąc to czas gdy Maluszek jest prawdopodobnie gotowy na postawienie pierwszego kroku. . Lubi dużo ćwiczyć, stanie i stawianie kroczków, schylanie się i kucanie to świetna zabawa, a za razem doskonała gimnastyka. Przytrzymywane za ręce próbuje chodzić, a może nawet zrobiło już swój pierwszy krok. Swobodnie raczkuje w wybranym przez siebie kierunku. Chociaż dzidziuś w 11 miesiącu pewnie już siedzi, nigdy nie zostawiaj go ani na chwilę samego w wannie. Łatwo przecież może poślizgnąć się na pupie i wsunąć pod wodę. W trakcie kąpieli pilnuj go przez cały czas.

11 MIESIĄC – WITAJ REGULARNOŚCI
Teraz, gdy dziecko ma już regularne pory drzemek i mniej śpi w ciągu dnia, jest zdecydowanie bardziej aktywne. Nie tak często jak przedtem zdarzają mu się momenty kapryszenia z powodu zmęczenia. Ale ciągle potrzebuje nowych zabaw i stymulacji.

CHCE JUŻ SAM JEŚĆ
Choć próby samodzielnego jedzenia kończyć się muszą zazwyczaj wielkim sprzątaniem, pozwalaj maluchowi ćwiczyć umiejętność jedzenia. Jest to dla niego jeden z aspektów dążenia do samodzielności. W jego diecie w 11 miesiącu mogą się już pojawić produkty mleczne – takie jak jogurty, kefiry, oraz mączne – pierogi, naleśniki i kluski. Jeżeli do tej pory nie pojawiały się alergie 11 miesięczny maluch może jeść wszystkie dorosłe produkty.

ROZWÓJ MOWY W 11 MIESIĄCU ŻYCIA
Możesz być w stanie odróżnić niektóre słowa dziecka. Możliwe, że właśnie powie „mama” i „tata”, a może nawet imię starszej siostry, babci, brata lub zwierzaka. Maluch jest świadomy tego, że słowa odnoszą się do czegoś lub kogoś i rozumie sens ich wykorzystania. Im więcej z nim rozmawiasz, intonując oraz pokazując różne gesty, tym szybciej jest w stanie je zapamiętać. Pokazuje też na obrazkach przedmioty które umie rozpoznać.

11 MIESIĄC JAK STYMULOWAĆ ROZWÓJ DZIECKA
11 miesięcy i Twój skarb już pokazuje swoje humorki? To naturalne, że dziecko miewa zmienne nastroje. Szybko wpada w złość, jeśli od razu nie dostanie tego, czego chce w danej chwili. Nie martw się, jeśli jeszcze nie rozumie tego co do niego mówisz, przyswoi tę wiedzę z pewnością w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch. Szanuj to, że dziecko staje się niezależne, myśli samo za siebie i nie zawsze słucha Twoich poleceń. Rozsądnie używaj jednak zwrotu ‘nie wolno’ by nauczyć dziecka istnienia granic, których nie może przekraczać. Jedenastomiesięczne niemowlę uwielbia rysować. Kup mu grube woskowe kredki (są nietoksyczne) i stwarzaj okazje do rysowania jak najczęściej. Okazuj dziecku, że doceniasz jego pozytywne zachowania. Im częściej będziesz chwalić malca za jego działania, tym częściej będzie je powtarzać. Zapewnij dziecku bogaty wybór zabawek, tj. puzzle, różnokształtne układanki, piramidy z kółek. Wszystkie stymulują rozwój malucha i pozwalają mu uczyć się świata. Zabawa z maluchem rozwija go społecznie, fizycznie, psychicznie i intelektualnie.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki