31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży – poród zbliża się naprawdę wielkimi krokami. Rozpoczyna się dość trudny etap ciąży, gdyż nie dość że zmagasz się z różnymi dolegliwościami, chcesz zdążyć jak najlepiej przygotować się do przyjścia na świat Twojego maleństwa. Z rozsądnym planem na pewno uda Ci się to zrobić.

W 31 tygodniu ciąży waga Twojego maleństwa kształtuje się na poziomie 1300 – 1500 gram, a wzrost może wynosić od 37 do 40 centymetrów.  31 tydzień to czas gdy u dziecka rozwija się tkanka tłuszczowa. Dzięki temu, jego skóra nabiera zdrowego odcienia, a policzki robią się pucołowate jak przystało na bobaska. W 31 tygodniu w Twoim brzuchu ma on coraz mniej miejsca – dlatego jego ruchy są rzadsze, ale bardziej przemyślane. Kontroluj je przynajmniej dwa razy dziennie – możesz skorzystać ze specjalnych aplikacji na telefon komórkowy, liczących ruchy Twojego maleństwa. W 31 tygodniu ciąży maluch połyka wody płodowe, ćwicząc układ pokarmowy. Ciągle stroi też miny, ssie kciuk i w miarę możliwości porusza nóżkami i rozpycha się rączkami.

31 tydzień ciąży może dać Ci się we znaki – Twój brzuch jest coraz większy, a powiększająca się macica ściska płuca i może utrudniać oddychanie. Nie obawiaj się jednak zadyszki, przez łożysko Twój maluch otrzymuje niezbędną ilość tlenu. By Twoje płuca miały więcej przestrzeni pamiętaj o staniu w wyprostowanej pozycji i spaniu na boku, z dużą ilością poduszek. 31 tydzień to moment gdy nieco rozsuwają się kości Twojej miednicy. Z tego powodu możesz mieć wrażenie, że chodząc kołyszesz się na boki. Ale i tak wyglądasz wspaniale, a każda mijana kobieta z zachwytem i zazdrością patrzy na Twój brzuszek. Pamiętaj jednak by dbać nie tylko o niego. To jak wyglądasz, może znacząco poprawić Twoje samopoczucie, nawet gdy jesteś zmęczona, męczą Cię opuchnięte nogi, czy zgaga. Monitoruj też skurcze Braxtona-Hicksa. Przy bardzo męczących nie wahaj się położyć i odpocząć. Jeśli zaś zmagasz się z nimi częściej niż 4 razy na godzinę powiadom lekarza – może to być bowiem przedwczesna czynność skurczowa rozpoczynająca poród.

W 31 tygodniu ciąży korzystaj z każdej wolnej chwili by ładować akumulatory – po porodzie zużyjesz każdą cząsteczkę energii! Naucz się delegować obowiązki i egzekwować ich wykonanie. Niczego nie odmawia się przecież kobietom w ciąży! 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki