40 tydzień ciąży

Za chwilę na pewno się zacznie! Aż ciężko uwierzyć, że to już 40 tydzień! Z pewnością masz już dość czekania i marzysz, aby zobaczyć swojego dzidziusia. Z niepokojem obserwujesz i zastanawiasz się czy to kolejne skurcze przepowiadające, czy może już się zaczyna właściwy poród? Jeśli skurcze powtarzają się co 5-10 minut, czas do szpitala.

To zupełnie normalne że w 40 tygodniu ciąży jesteś podenerwowana –przeszłaś już bardzo długą drogę i niecierpliwisz się kiedy wreszcie zobaczysz swojego maluszka. W 40 tygodniu ciąży rozwój Twojego dziecka już się zakończył. Podczas samego porodu w sercu i płucach Twojego maleństwa zajdą istotne zmiany. Przed porodem wymiana tlenu i dwutlenku węgla odbywała się przecież przez łożysko. Kiedy maluch się urodzi, pierwszy jego oddech spowoduje, że krew w płucach natleni się i dziecko zacznie oddychać. W jego wątrobie zmagazynowana jest skrobia, która po porodzie zostanie przetworzona w glukozę. Maluszek ma również inne zapasowe płyny. Teraz tylko już czeka na pyszne mleko mamy. Pamiętaj więc o herbacie laktacyjnej.

W 40 tygodniu Twój szkrab waży około 3,5 kg i ma ok. 52 cm wzrostu. Z braku miejsca nie może się zbytnio ruszać, ale kręci główką na lewo i prawo. Po porodzie maluszkowi zajmie chwile, nim odkryje inne niż embrionalna pozycje. Ty pewnie szybko będziesz chciała poznać jego płeć, położyć go na swojej piersi i standardowo policzyć paluszki. Przed porodem pewnie sprawdzałaś czy Twój szpital umożliwia prawdziwy, pełen komfortu kontakt skóra w skórę, z noworodkiem po porodzie. Masz do tego zupełne prawo, zresztą bicie Twojego serca i Twój głos podziała na maluszka niezwykle kojąco.

Najprawdopodobniej za parę dni urodzisz dziecko – i tak jak ciąża przewartościowała Twoje życie, pojawienie się dziecka na świecie przewróci je zupełnie do góry nogami. Porozmawiaj z partnerem jak zagospodarować czas po porodzie – raczej nie będziesz na siłach po nieprzespanych nocach przyjmować gości gotowych zachwycać się maleństwem. Oczywiście ono jest zachwycające i nikt nie śmie w to wątpić weź jednak pod uwagę swoje zmęczenie i fakt, że będziesz potrzebować trochę czasu by wraz z partnerem się nim nacieszyć i dojść do siebie. Umów się z najbliższymi, że w odpowiednim momencie ustalicie termin na spotkanie świętujące pojawienie się nowej osoby w rodzinie!

My już dziś gratulujemy, życzymy powodzenia i czekamy na wrażenia dotyczące Twojego macierzyństwa. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki