28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży to ostatnie chwile, na wyjście z partnerem do kina i restauracji. Wykorzystajcie je, po porodzie naprawdę może brakować czasu na sen, nie mówiąc o dotychczasowych przyjemnościach. Twój maluch w 28 tygodniu z całych sił skupia się na rozwoju mózgu – tworzą się bruzdy i zwoje. Co prawda nie powstają już nowe komórki nerwowe ale zachodzą istotne zmiany jakościowe w tych już istniejących. Na jego główce widać brwi oraz rzęsy, cały czas rosną mu włoski. 28 tydzień to też czas robienia zapasów z tłuszczu. Po porodzie ochroni on dziecko przed zimnem i będzie odpowiedzialny za dostarczenie energii. Powoli z ciała Twojej pociechy, w 28 tygodniu znika meszek. W 28 tygodniu dziecko waży około 1110 gram i  w mierzone od stóp do główki osiąga 36 centymetrów.

Dla Ciebie wraz z 28 tygodniem rozpoczyna się nieco bardziej uciążliwy etap ciąży. Objawy jakie możesz odczuwać to zaparcia, skurcze łydek, hemoroidy i żylaki. Dodatkowo rosnący brzuch jest coraz cięższy przez co  dokuczają Ci bóle kręgosłupa, a niekiedy trudno Ci  złapać oddech. Często też odczuwasz skurcze macicy, przygotowującej się do porodu. To wszystko dlatego, że w 28 tygodniu jej dno znajduje się 3 cm nad Twoim pępkiem! Mimo to nie popadaj w złe nastroje. Może kompletowanie wyprawki poprawi Ci humor? Jakąkolwiek formę rozrywki wybierzesz nie przemęczaj się. Jeśli Twoja grupa krwi to Rh – w 28 tygodniu lekarz zaleci Ci przyjęcie jednej dawki globuliny anty RH. Po porodzie otrzymasz następną, by uniknąć komplikacji, które mogłyby zaistnieć jeśli Twoje dziecko miałoby grupę RH+. Wiele kobiet nawet w 28 tygodniu ciąży pozostaje czynne zawodowo, jeśli jednak Twoja praca jest bardzo stresująca  wiąże się z dużym wysiłkiem  może lepiej nie ryzykować?

By czuć się pewnie i bezpiecznie ustal z mężem trasę dojazdu do szpitala oraz plan b – co zrobicie, gdy Ty nie będziesz mogła się z nim skontaktować? Myślisz, że takie rzeczy dzieją się tylko w filmach? Nie zapominaj że to życie pisze najlepsze scenariusze.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki