8 miesiąc życia dziecka
Pora odsapnąć – ósmy miesiąc to czas, gdy maluch troszkę wolniej przybiera na wadze i nie rośnie tak intensywnie jak do tej pory. Ale jego rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny nadal nabiera tempa.
MOTORYKA W 8 MIESIĄCU ŻYCIA
Z pozycji na czworaka albo z leżenia na boku, maluch umie usiąść samodzielnie i wytrzymać w tej pozycji przez kilka minut. 8 miesiąc to czas gdy dziecko nie zasypia już tak łatwo podczas spacerów, a rozgląda się by chłonąć otaczającą go rzeczywistość. Maluch cały niemal czas chce się przemieszczać, często zaczyna raczkować, ale próbuje się poruszać na różne, czasem nawet zaskakujące sposoby: przesuwając się na pupie, turlając się, pełzając, obracając się dookoła wokół własnej osi.
W ósmym miesiącu dziecko coraz precyzyjniej potrafi chwytać przedmioty, stosując chwyt szczypcowy – pomiędzy dwoma paluszkami. Niektóre maluchy, leżąc na brzuchu opierają się na rączkach, wypinając pupę i prostując nogi, co wygląda tak, jakby stawały na głowie. To kolejny etap w stronę nauki chodzenia. Często w ósmym miesiącu życia niemowlę chętnie podciąga się do pozycji stojącej, czasami też potrafi już przez chwilkę stać, trzymając się np. poręczy łóżeczka. Ta pozycja jest jeszcze bardzo niestabilna, ale już niedługo maluch będzie się czuł coraz pewniej stojąc. W związku z tym, że dziecko coraz swobodniej może zwiedzać mieszkanie zabezpiecz je odpowiednio – pamiętaj o pochowaniu kabli i oklejeniu kantów mebli zaślepkami.
8 MIESIĄC – ZWIĘKSZENIE ŚWIADOMOŚCI DZIECKA
I choć 8-miesięczny maluch nadal najbezpieczniej czuje się w ramionach mamy, jego ciekawość świata i kreatywność może zaskakiwać. Bo choć wtula się w Ciebie na widok obcych osób, albo płacze, a gdy znikasz, krzykiem domaga się Twojej obecności, to gdy tylko wie że jesteś w zasięgu wzroku nie waha się sam buszować po całym pomieszczeniu. Zwiększenie towarzyskiej aktywności występuje przy osobach które maluch zna i rozpoznaje. Przy obcych odczuwa spory lęk, co ma nawet swoją nazwę :”lęk ósmego miesiąca”. Taki stan może trwać nawet do 4 miesięcy. Pociecha jest wówczas rozdrażniona, grymaśna i skora do płaczu. Takie reakcje są całkowicie normalne – nie masz powodów do paniki. Po prostu maluch zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie jesteście jednością. To odkrycie jest zarówno fascynujące jak i przerażające.
DIETA 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA
8 miesiąc to moment, gdy Maluch jest ciekawy nowych smaków. Dietę możesz urozmaicić wprowadzając do niej buraki i por. Z owoców maliny, gruszki oraz morele. Maluchowi możesz też zaserwować zupkę z dodatkiem żółtka kurzego. W ósmym miesiącu zaleca się pół żółtka co drugi dzień, gdyż jest ono cennym źródłem witamin i żelaza. Ośmiomiesięczne dziecko ma już swoje smakowe preferencje. Jeśli więc odmawia jedzenia, nie nakłaniaj go do danego produktu na siłę. Co szczególnie istotne przy wprowadzaniu dodatkowych składników – pamiętaj o dwudniowej przerwie pomiędzy nowościami. Pozwoli Ci ona zaobserwować czy dany pokarm nie uczula maluszka. Często w 8 miesiącu dziecko rączkami próbować będzie jeść samodzielnie – nie dziw się jednak jeśli początkowo będzie krzywić się na widok łyżeczki. Pozwól mu na eksperymenty, własne tempo i koniecznie zafunduj kolorowe, plastikowe sztućce i talerze.
MÓWIENIE W 8 MIESIĄCU ŻYCIA
8 miesiąc to moment rozwoju mowy – codziennie w jego repertuarze pojawiać się mogą nowe dźwięki i sekwencje wyrazów. Będzie też zaczepiał Ciebie i bliskich i wciągał w swoją konwersację. Rozmawiaj z nim jak najwięcej bo maluch uczy się głównie przez naśladownictwo i oczywiście przez podsłuchiwanie rozmów dorosłych ☺
W CO SIĘ BAWIĆ Z 8-MIESIĘCZNYM DZIECKIEM
8 miesiąc to doskonała chwila na pierwszą grę w piłkę! Posadź malucha na podłodze i tocz lub rzucaj piłeczkę w jego stronę. Będzie zachwycony! Możecie też budować i rozbierać wieżę z klocków, lub bawić się dawanie i zabieranie – ta gra nauczy malca dzielić się zabawkami z innymi dziećmi.
Jeżeli masz zamiar wrócić do pracy – odpowiednio wcześniej zacznij oswajać malucha z nową sytuacją. Pozwól by niania lub babcia przez kilka dni razem z Tobą opiekowały się dzieckiem – lub jeśli maluch idzie do żłobka – spędź tam z nim trochę czasu. Przyszłych opiekunów obdarzaj uśmiechem – jest spora szansa, że dziecko skopiuje Twoje zaufanie – a o to chodzi, by czuł się bezpiecznie!