13 tydzień ciąży

Nie daj się przesądom – 13 w ciąży to szczęśliwa liczba. Rozpoczyna drugi trymestr, który przez mamy uważany jest za najprzyjemniejszy etap ciąży.

W 13 tygodniu ukształtowane są już bowiem kości, stawy i mięśnie Twojego maluszka. Dzięki mazi stawowej może swobodnie poruszać się w Twoim brzuszku, z czego skwapliwie korzysta fikając koziołki, strojąc miny a niekiedy męcząc się czkawką.  Ssie kciuka, zbliża rączki do siebie i ćwiczy mięśnie całej twarzy. Ty jednak tego nie odczuwasz, gdyż w 13 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest wielkości średniej brzoskwini. Umie już połykać, a jego nerki pracują wydalając wodę owodniową. Malec odczuwa smaki, a jego trzustka produkuje insulinę, niezbędną w trawieniu glukozy. Tworzą się też struny głosowe, które dziecko wykorzysta dopiero po porodzie.

Jego główka w 13 tygodniu nadal jest nieproporcjonalnie duża, ale też wyodrębnia się szyja i rozrasta tułów. Od 13 tygodnia ciąży, gdy ukształtowane są już najważniejsze organy i układy, każdy maluch rozwija się już w swoim tempie.

Ty doceniasz uroki ciąży – być może dopiero teraz zaczniesz przybierać na wadze. Rozciągająca się macica uwidoczni powłoki brzuszne, dlatego warto zainwestować w krem zapobiegający powstawaniu rozstępów. Jeśli zaczniesz stosować go już w 13 tygodniu ciąży jest spora szansa, ze po porodzie Twoja skóra szybko odzyska jędrność i dawny wygląd. Być może zaczną drętwieć Ci nogi – ten objaw spowodowany jest naciskiem macicy na żyły pompujące krew. Wystarczy, że pobudzisz krążenie trzymając nogi jak najczęściej nad poziomem serca, lub wykonując proste ćwiczenia pobudzające przepływ krwi, a dolegliwości powinny ustąpić.

W 13 tygodniu ciąży Twój malec doskonale odczuwa już smaki. Nie ryzykuj jednak z produktami, które mają właściwości uczulające. Uważnie też komponuj posiłki, powinny być bogate w białko, ale i lekkostrawne, by przyrost Twojej wagi nie przekraczał pół kilograma tygodniowo. W 13 tygodniu może zaskoczyć Cię podwyższone libido – nie walcz z tym. Seks  w ciąży nie jest przecież zabroniony. Jeśli jednak masz poważne problemy zdrowotne warto byś przedyskutowała tą kwestię zarówno z zaufanym lekarzem jak i z partnerem. Lepiej dmuchać na zimne – nie pozwolić by troski zakłócały Ci radość z ciąży. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki