16 tydzień ciąży

Mały człowieczek w Tobie jest już bardzo proporcjonalny a Ty pewnie z niecierpliwością oczekujesz chwili, gdy poczujesz jego pierwsze ruchy! I masz rację, bo właśnie 16 tydzień ciąży to czas, gdy kobiety najczęściej zaczynają czuć drgania porównywane często do motylków w brzuchu.

W 16 tygodniu maluch potrafi już prostować główkę i zginać szyję, jego kręgosłup jest już całkiem mocny, a on nadal stroi miny i radośnie pływa w Twoim brzuszku. Jest na tyle aktywny, że może się spocić, bo jego gruczoły potowe są wykształcone. Ruch jest mu bardzo potrzeby, bo dzięki temu ćwiczy mięśnie całego ciała. 16 tydzień dla dziewczynek to moment, gdy w jajnikach zaczynają rozwijać się jajeczka. W 16 tygodniu zaczyna się też wzrost paznokci. Mimo że, maluch ma zamknięte oczy, w 16 tygodniu ciąży odczuwa już światło – gdy je razi potrafi zareagować mrużąc je szybciutko. Nie zapewniaj mu więc ekstremalnych doznań.

Przez te 16 tygodni na pewno bardzo dużo dowiedziałaś się o ciąży, zarówno od swojego lekarza, z Internetu, jak i z poradników, od koleżanek które są matkami, oraz od własnej mamy. Pamiętaj, że w 16 tygodniu masz prawo czuć się zmęczona natłokiem wiedzy który musisz opanować. Ale wszystko co najpiękniejsze jeszcze przed Tobą. Nie musisz już obawiać się poronienia, bo po 16 tygodniu praktycznie się ono nie zdarza. Jeśli w 16 tygodniu zauważyłaś, że na nogach pękają Ci naczynka krwionośne to zainwestuj w odpowiednie pończochy, które usprawnią cyrkulację krwi. Rutinoscorbin, czy kremy z arniką przyjmuj jedynie po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Pamiętaj też o spaniu i odpoczywaniu w pozycji bocznej – chroni ona Ciebie i maluszka przed uciskiem macicy i niedokrwieniem. W 16 tygodniu ciąży możesz odczuwać dyskomfort z przekrwioną śluzówką nosa, która powoduje krwawienia i utrudnia oddychanie. Zrezygnuj jednak z kropli do nosa, a gdy objaw będzie bardzo kłopotliwy skontaktuj się ze swoim lekarzem. W 16 tygodniu lub wcześniej razem z partnerem wybierzcie się po odpowiednią bieliznę. By Twoje piersi zachowały piękny kształt warto zainwestować w dobry biustonosz. W ciąży jesteś nie tylko mamą ale też kobietą – dbaj o swoje atuty, teraz gdy masz na to więcej czasu. Po porodzie może go brakować nawet na sen. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki