23 tydzień ciąży
23 tydzień to czas gdy maluch śpi 20 godzin na dobę. To całkiem sporo, porównaniu do czasu, który Ty spędzasz rozmyślając, czy poród będzie bolesny, czy szybki, jakie imię wybrać, czy pastelowe ściany są wystarczająco pastelowe, i tak dalej i tym podobne.
Twoje dziecko w 23 tygodniu ciąży zaczyna nabierać kolorów –w jego skórze tworzy się pigment. Jest ona ciągle pomarszczona, z tego powodu, że skóra tworzy się szybciej niż tkanka tłuszczowa. Ale bez obaw, do porodu dzidziuś będzie pulchniutki i gładki. Dziecko ciągle bawi się w Twoim brzuchu, bo ma tam jeszcze sporo miejsca - waży około 450 gramów i mierzy 20 centymetrów z podkulonymi nóżkami. Ciągle oplata się pępowiną, fika koziołki, kopie Cię nóżkami i rączkami, wyrażając w ten sposób radosny nastrój, lub zdenerwowanie. Mów więc do niego swoim słodkim głosem, bo po przyjściu na świat nic nie będzie działało na niego tak kojąco.
W 23 tygodniu nadal promieniejesz, a przyjaciele i obcy ludzie zazdroszczą Ci Twojego stanu. Regularne kopnięcia wywołują Twoją radość, a wzmożony przepływ krwi poprawia stan Twojej skóry, paznokci i włosów. Niezależnie od pory roku, i tygodnia ciąży musisz szczególnie uważać na słońce. Skóra w ciąży bardzo łatwo reaguje na promieniowanie, czego efektem mogą być szpecące przebarwienia. Te które wywołują szalejące w ciąży hormony, znikną same, kilka miesięcy po porodzie. Zmiany skórne spowodowane nadmiernym opalaniem w ciąży mogą zostać Ci na całe życie. Jeśli w 23 tygodniu ciąży często korzystasz z toalety, nie wstrzymuj moczu – grozi to infekcją pęcherza moczowego. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy zapalenia dróg moczowych niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem W 23 tygodniu lekarz będzie wypytywał o zmęczenie, zawroty głowy, krótki oddech czy słabość. Jeśli zaobserwowałaś u siebie któreś z tych objawów, poinformuj go i zacznij przyjmować dostępne na receptę suplementy żelaza. Musisz być zdrowa i pełna sił dla swojego malucha. Dlatego ciągle dbaj o zdrowe odżywianie, oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Ginekolog podczas wizyty będzie też próbował ustalić pozycje dziecka przez ugniatanie Twojego brzucha oraz zmierzy za pomocą taśmy mierniczej wielkość macicy by dokładnie określić wiek ciąży. Jeśli jesteś zaniepokojona że Twój brzuszek jest mniejszy bądź większy niż ciąża Twojej koleżanki, weź głęboki oddech – nie ma jednej prawidłowej wielkości, a każdy stres, czy smutne myśli tylko niepotrzebnie szkodzą Twojemu maleństwu.
Przeglądaj i odpowiadaj na pytania
Najnowsze poradniki
Brak pytań w tej kategorii.