5 miesiąc życia dziecka

5 MIESIĄC – GIBKI ALE STABILNY!
Piąty miesiąc to jak narodziny człowieka gumy ☺ Tak, tak, Twoje dziecko robi się niezmiernie gibkie. I choć do tej pory niezmiernie fascynowały go własne ręce, teraz zainteresowanie przenosi się w stronę nóżek. Chwytanie za stópki, a szczególnie za paluchy i krawędzie zewnętrzne ma swoje znaczenie w rozwoju stopy, bowiem dziecko samo ćwiczy w ten sposób ruch odwracania i nawracania stóp. Maluch aktywnie kopie nóżkami, potrafi już prostować nogi w kolanach mając jednocześnie zgięte bioderka, co znaczy, że rozwijają się u niego prawidłowo ruchy selektywne. Stabilny tułów w leżeniu na plecach pozwala na dalszy rozwój stabilizacji obręczy barkowej, co z kolei daje dziecku możliwość swobodnego wyciągania rąk do zabawek, dotykania ich. 5 miesiąc życia to taki wzrost stabilności ciała malucha, że nie sprawia mu żadnych trudności wodzenie wzrokiem za przedmiotem, zarówno po łuku jak i w pionie oraz w poziomie.

PRZERWÓT NA BRZUSZEK – WŁAŚNIE W 5 MIESIĄCU
W 5 miesiącu życia dzieci już nie bardzo lubią leżeć na plecach, za wszelką cenę starają się ogarnąć wzrokiem jak najwięcej otoczenia. Wielka ciekawość świata powoduje że piąty miesiąc (czasem 6) to moment, gdy dziecko po raz pierwszy przewraca się samo na brzuszek. Na tym etapie nie wolno zostawiać malca samego na łóżku czy kanapie, najbezpieczniejszym terenem dla niego jest podłoga.

5 MIESIĄC – A MOŻE POPŁYWACIE?
Charakterystyczną aktywnością dziecka w 5 miesiącu jest pływanie (pozycja „foki”). Malec podpiera się już wysoko na swoich rękach, po czym unosi ręce przed siebie albo na boki, wysoko unosi głowę, odrywa nóżki od podłoża prężąc je tak mocno, że możemy zaobserwować baletowe ustawienie stóp, wypręża cały tułów i kołysze się do przodu i do tyłu, oraz na boki. Potem znów wraca do podporu na podłożu. To zupełnie normalna i niezwykle ważna aktywność w 5 miesiącu życia. Dzięki „pływaniu” maluch poznaje swoje możliwości – czyli buduje schemat swojego ciała.

5 MIESIĄC – JESZCZE NIE CZAS NA SAMODZIELNE SIEDZENIE
W 5 miesiącu życia kręgosłup dziecka wciąż nie jest gotowy do pozycji siedzącej. Można oczywiście na krótkie chwile sadzać go podpartego poduszkami, jednak nie może spędzać w takiej pozycji zbyt dużo czasu. Leżąc na brzuszku najlepiej wzmacnia mięśnie grzbietu.

KARMIENIE W 5 MIESIĄCU Dzieci karmione piersią powinny być nadal tylko na mlecznej diecie (zalecenia WHO). U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym w 5 miesiącu należy rozpocząć rozszerzanie diety. Dietę rozszerzaj powoli, bez zmuszania i wpychania łyżeczki do buzi na siłę. Niektóre maluchy chętnie poznają nowe smaki, u innych idzie to dość opornie.

5 MIESIĄC A OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA Jeśli wasz kalendarz szczepień nie przesunął się z jakichś przyczyn (np. choroby dziecka) po upływie 6 tygodni od ostatniego szczepienia, należy zaszczepić niemowlę trzecią dawką DTP (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi) oraz drugą przeciw Poliomyelitis oraz zakażeniom haemophilus influenzae typu b - (trzecia dawka).

ZĄBKOWANIE? WŁAŚNIE W 5 MIESIĄCU.
Dobrze, jeśli odpoczęłaś już po kolkach - bo w 5 miesiącu życia może rozpocząć się proces wyżynania ząbków. Jeśli maluch jest niespokojny, marudny, stracił apetyt i obficie się ślini, wypatruj dolnych i górnych jedynek. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć luźne stolce i podwyższona temperatura. Aby złagodzić dolegliwości masuj dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką lub palcem owiniętym w gazę. Pomocny może być też plastikowy gryzak. By zapewnić dziecku, choć odrobinę spokojnego snu możesz posmarować dziąsła specjalnym żelem, do kupienia w aptece. Obfite ślinienie może powodować podrażnienia skóry wokół ust, dlatego często wycieraj buzie dziecka i smaruj kremem okolice ust.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki

Brak pytań w tej kategorii.