7 miesiąc życia dziecka

7 MIESIĄC – CZAS NA SAMODZIELNE SIEDZENIE!
Siódmy miesiąc to moment, gdy Twój smyk umie już samodzielnie siedzieć i co najważniejsze zaczyna też sprężynować - uginać i prostować nóżki co jest pierwszym etapem nauki chodzenia. W ogóle, w 7 miesiącu Malec robi się bardzo ruchliwy – raczkuje, pełza, turla się, podnosi się na kolanach i rękach, kołysze w tył i przód. I jest już bardzo duży – może ważyć nawet około 8 kilogramów. Ale mimo fałdek tłuszczu wokół kolanek, bez problemu sięga rączkami po swoje stopki. W 7 miesiącu rączki są już na tyle sprawne, że trzymają dwa przedmioty jednocześnie, co więcej malec może je ze sobą zderzać, choć i tak najbardziej lubi sprawdzać jak smakują. Dlatego ciągle należy uważać by nie połknął nic niebezpiecznego.

SZELKI DO WÓZKA WŁAŚNIE W 7 MIESIĄCU!
Jako kamień milowy, siódmy miesiąc to moment, gdy koniecznie trzeba zaopatrzyć się w szelki do wózka. Nie zawsze bowiem jest się w stanie na czas zareagować na ruchliwość malca. Pięciopunktowe pasy dają lepsze zabezpieczenie dziecka, warto też pamiętać o barierce ochronnej w spacerówkach.

7 MIESIĄC A EMOCJE DZIECKA
Siódmy miesiąc charakteryzuje się zwiększeniem zdolności koncentracji Twojego dziecka – na dłużej potrafi skupić swoją uwagę na jednym przedmiocie. Zaczyna też rozumieć, że chowane przedmioty nie znikają na zawsze. Choć motoryka 7-miesięcznego malucha jest znacznie większa a rozbudzona ciekawość każe mu poznawać otaczający świat, czuje niepokój gdy mama znika z oczu. Na widok osób które szczególnie lubi okazuje radość – śmieje się i głośno piszczy! Ale nie daj się zwieść, 7-miesięczny maluch potrafi już okazywać negatywne emocje – zniecierpliwienie (gdy coś mu nie wychodzi) złość – jeśli odmawia mu się tego, czego chce, lub smutek, gdy mama wychodzi z domu. Obce osoby niepokoją go i jasno daje to do zrozumienia płaczem i mową ciała. Potrafi też reagować na swoje imię, nawet gdy jest ono wypowiadane w rozmowie przez inne osoby.

NA PRAWO LUB LEWO
Możesz teraz zaobserwować czy Twoje dziecko będzie prawo – czy leworęczne – bo właśnie w 7 miesiąc życia to moment w którym bobas aktywniej zaczyna posługiwać się jedną z rączek. Niezależnie którą z rączek wybierze jako dominującą nie musisz się przejmować. Przesądy związane z leworęcznością już dawno odeszły do lamusa.

7 MIESIĄC – MALEC SYLABIZUJE
7 miesiąc to moment gdy, dziecko wypowiada różne sylaby, może nie do końca je rozumie, ale za to zaczyna się orientować, co znaczy słowo nie. Rozwój mowy jest kwestią bardzo indywidualną – ale udowodniono, że wspomaga go mówienie do dziecka, śpiewanie mu, czytanie i pokazywanie obrazków. Czytanie zresztą jest jednym z lepszych i prostszych sposobów na stymulowanie zarówno rozwoju mowy, a później rozszerzaniu słownictwa 7 miesięcznego malca.

DIETA 7–miesięcznego dziecka
Dieta w 7 miesiącu życia dziecka jest już nieco bardziej urozmaicona. Oczywiście nadal podstawowym produktem jest mleko mamy, ale można powoli wprowadzać nowe pokarmy. Zupy z podstawowych warzyw – marchewki i ziemniaka, z mięsem, lub osobno gotowaną rybą oraz owoce – na przykład papkę ze startego jabłka. Możesz też spróbować podawać dziecku dynię. Jeśli dobrze zareaguje na jej delikatny smak, rozszerzaj dietę również o kalafior i brokuły. W 7 miesiąc to nie czas soków przecierowych nie przeznaczonych dla małych dzieci. Zawarty w nich cukier i konserwanty mogą zaszkodzić dziecku. Siedmiomiesięczne niemowlę świetnie potrafi oburącz trzymać kubek, do którego ma nalany soczek czy mleko.

NIE ZAPOMNIJ O SZCZEPIENIU!
7 miesiąc życia to też obowiązkowe szczepienie przeciw WZW typu B. To trzecia dawka szczepionki, podawana domięśniowo.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki

Brak pytań w tej kategorii.