12 miesiąc życia dziecka

JAK WYGLĄDA 12 MIESIĘCZNE DZIECKO
To był szybki i pełen zmian rok. Twoje maleństwo nie jest już niemowlakiem. Co zresztą widać gołym okiem 12 miesiąc życia to moment, gdy jego waga potraja się, a wzrost wynosi dwa razy tyle co przy urodzeniu. Średni obwód głowy chłopca to 46,4 cm, wzrost 75,5 cm oraz waga 10,3 kg. U dziewczynek średni obwód głowy wynosi 45 cm, wzrost 74 cm, a waga 9,5 kg. Choć oczywiście są to wartości orientacyjne.
12-miesięczny maluch ma już dość gęste włoski, coraz więcej ząbków, a na jego buzi malują się już wszystkie możliwe emocje.

12 MIESIĄC - CZAS NA PIERWSZE KROKI
12 miesiąc to czas stawiania pierwszych kroków. I choć pozycja stojąca bardzo go fascynuje, jeśli zależy mu na szybkości, wybiera raczkowanie, zwłaszcza wspinając się na schody. Zaniknie ono w ciągu kilku następnych miesięcy. Początkowo, chodząc dziecko podnosi wysoko stopy, a palce stóp kieruje na zewnątrz. Z czasem kroki będą stawiane pewniej, a palce skierowane na wprost. Kręgosłup w 12 miesiącu jest silny, dlatego ciało jest stabilne, a plecy pięknie wyprostowane. Dziecku nie sprawia już trudności wstanie z pozycji siedzącej. Jeśli samodzielnie chodzi, jest to dobry moment, aby kupić mu pierwsze buciki. Możesz z dumą chodzić z dzieckiem, trzymając je za jedną rękę – ale nie jest to pozycja zdrowa ani dla Ciebie ani dla malucha, który musi jeszcze popracować nad rozwojem zmysłu równowagi.

ROZWÓJ ZMYSŁÓW W 12 MIESIĄCU ŻYCIA
Twoja pociecha potrafi teraz dłużej utrzymać kontakt wzrokowy, co wzmacnia relacje dziecka z rodzicem. 12 miesięczny maluch chętnie bawi się zabawkami wymagającymi myślenia np. układanki w formie tabliczek. Często też pokazuje paluszkiem, co chce, byś mu podała. Chętnie je samodzielnie, choć przeważnie większość jedzenia ląduje na podłodze lub na nim samym. 12 miesiąc to czas na pierwszą kanapkę! Tak, malec może już jeść szynkę. Do diety wprowadza się również płynne mleko oraz chleb typu graham. Charakterystyczne dla dzieci w 12 miesiącu ich rozwoju jest skupienie się na rozwijaniu jednej z umiejętności. Nie zdziw się więc jeśli maluch troszkę zwolni z nauką mówienia. Być może skupia się bardziej na opanowaniu chodzenia lub samodzielnego jedzenia. Nadal jednak komunikacja jest dwukierunkowa – skupia się i reaguje, zawsze gdy usłyszy swoje imię a także bardzo dosadnie powie Ci czego chce.

12 MIESIĄC ŻYCIA – BAWIĄC UCZY SIĘ NAJWIĘCEJ
Najwięcej 12 miesięczne dziecko uczy się przez zabawę – dlatego zawsze mów c robisz, gdy na przykład łaskoczesz malucha, albo ubierasz mu kurtkę. Warto też pokazywać i nazywać części ciała. Czytajcie wspólnie książki zawierające obrazkami z opisami. Pozwól dziecku bawić się nimi. Szybko zaobserwujesz, że ma pewnie swoje ulubione bajki. To z nich, metodą powtarzania nauczy się najwięcej. Spraw dziecku duże klocki do budowania i razem z nim na podłodze twórzcie wspaniałe budowle, a także zabawkę-telefon i ubranka dla lalek. Nie warto selekcjonować zabawek ze względu na płeć – pozwól dziecku samemu wybrać czy woli samochody, lalki, piłki, misie.
12 miesiąc to moment, gdy Twoje dziecko chętnie bierze udział w codziennym ubieraniu i rozbieraniu się. Daj mu czasem możliwość wyboru - np. zapytaj, które chce nosić skarpetki; czerwone czy niebieskie.

12 MIESIĄC - KSZTAŁTUJE SIĘ CHARAKTER
Dwunastomiesięczne maluchy przeważnie są ambitne, uparte i pewne siebie, ale w tym okresie życia mogą pojawić się u nich także lęki. Straszne mogą się wówczas wydawać: kot, pies, mucha, a nawet komar. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój i zapewnić dziecko, że wszystko jest w porządku, najlepiej odwracając jego uwagę. U swojego malucha coraz częściej możesz zauważyć poczucie humoru, które rozwija się nieustannie. Są nawet chwile, że potrafi śmiać się do rozpuku. Ale nie wszystkie dzieci z natury są skore do śmiechu. Poczucie humoru może być inne u każdego dziecka. Będzie się też zmieniać a wpływ na to ma atmosfera w domu, przebywanie z innymi dziećmi, wspólne zabawy i wiele innych czynników.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki