10 miesiąc życia dziecka
Pewnie czekałaś na to z utęsknieniem – i w końcu udało się – Twoje dziecko wypowiedziało pierwsze słowo. Czy było to upragnione: „mama”? Nawet jeśli nie – w ogóle się nie przejmuj! Od teraz jego mowa będzie rozwijać się coraz szybciej i lepiej, a słowa maluch będzie wypowiadał zupełnie świadomie.
10 MIESIĄC – MALUCH CHCE STAĆ!
Dziesiąty miesiąc życia dziecka to też następny krok w stronę pionizacji: samodzielnego wstawania oraz przygotowywania się do chodzenia. Podtrzymywany maluch próbuje stawiać pierwsze kroki. Coraz sprawniej z pozycji siedzącej podciąga się do stania – większy problem może mieć z siadaniem z powrotem.
10 miesiąc to moment gdy, poprawia się też poczucie równowagi malucha. Bez problemu sięga po oddalone przedmioty! Pod koniec tego miesiąca zazwyczaj szkrab czuje się w tej pozycji na tyle pewnie, że trzymając się mebli próbuje stawiać pierwsze kroki. Często traci równowagę, ale z biegiem czasu czynność przesuwania się bokiem wzdłuż mebli będzie mu wychodziła coraz lepiej. Nie zakładaj mu śpioszków czy pajacyków ze stopkami, gdyż mógłby się w nich zaplątać i przewrócić. Do harcowania po domu najwygodniejsze będą body i spodenki dresowe. Można zakładać maluchowi skarpetki antypoślizgowe, jednak zwróć uwagę, aby nie były zbyt ciasne, gdyż malec nie będzie wtedy dobrze wyczuwał podłoża. Spaceruj z nim trzymając go za rączki.
JAK DUŻE JEST DZIECKO W 10 MIESIĄCU ŻYCIA
10 miesięcy po urodzeniu Twój szkrab waży około 9-10 kg i znacznie wolniej przybiera już na wadze. Jego sylwetka nabiera przez to proporcji. To, że na wadze przybiera wolniej, nie oznacza, że stracił apetyt - 10 miesiąc to czas na wprowadzenie do diety pierwszych potraw zawierających gluten. Jak zawsze, za pierwszym razem daj maluchowi tylko niewielką ilość nowego składnika i obserwuj jego reakcję. W razie wystąpienia wysypki lub biegunki przestań podawać podejrzany składnik. Gdy wszystko się unormuje po kilku tygodniach możesz spróbować ponownie. 10 miesięcznemu maluchowi można już podawać ogórki, paprykę, rzodkiewkę, soję, pomidory, fasolę. Do dozwolonych owoców dochodzą borówki, poziomki, truskawki, papaja i ananas.
RYTM SNU W 10 MIESIĄCU ŻYCIA
Nie dość, że wszędzie go pełno, to ani myśli odpoczywać. Teraz wystarczy mu 11 godzin, z czego tylko godzina przypada na dzień. Problemy z zasypianiem rozwiązuje zazwyczaj rutyna – jeśli z partnerem będziecie przestrzegać wieczornych rytuałów – kolacja, kąpanie, wspólne czytanie – Malec nie powinien mieć żadnych problemów z zaśnięciem.
10 MIESIĄC – DZIECKO ROZUMIE JUŻ CORAZ WIĘCEJ
W 10 miesiącu maluch zaczyna rozumieć związki przyczynowo – skutkowe. Rozumie na przykład, że jeśli ubierasz go, idziecie na spacer. Uczy go to reagowania na nowe sytuacje. Potrafi też dążyć do swojego celu – jeśli chce dostać konkretną zabawkę, stara się w tym celu porozumieć się z dorosłymi wszelkimi możliwymi sposobami. Zaczyna pojmować kierowane do siebie pytania, próbują też na nie odpowiadać; zdarza się, że maluch spytany „gdzie mama?” wskaże na nią paluszkiem. Nadal bardzo lubi wydawać dźwięki, często „gada” - do innych osób, do siebie, do zabawek. Rozumie słowo daj, ale ciągle udaje, że nie rozumie słówka nie. Wie już co ono oznacza, ale nie powstrzymuje go to od prób złamania zakazu.
ZABAWY W 10 MIESIĄCU ŻYCIA
Zabawy w 10 miesiącu życia powinny utrwalać zdobyte już przez dziecko umiejętności. Nadal warto czytać z maluchem książki, pozwalając by sam przewracał kartki. Turlanie piłki oraz rzucanie przedmiotów ciągle znajdują się w kręgu jego zainteresowań. Wielkie zainteresowanie wzbudzają też w dziecku zabawki wydające dźwięki. Mimo iż irytujące dla otoczenia, dla 10-miesięcznego malucha są wspaniałą symulacją rozwoju mowy.