39 tydzień ciąży
39 tydzień – ciągle nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi poród – ale zarówno Ty jak i wszyscy Twoi bliscy z niecierpliwością oczekujecie tego momentu. Tylko maluszek jakby się nie spieszy z opuszczeniem Twojego bezpiecznego brzuszka i mimo zmęczenia nie powinnaś mu się dziwić.
W 39 tygodniu ciąży wzrost Twojego bobasa traci na dynamice. Pamiętaj jednak, że jego mózg wciąż się rozwija (w takim samym tempie, jak przez pierwsze trzy lata życia). Skóra Twojego maleństwa jest jaśniejsza, dzięki warstwie tłuszczu zgromadzonemu ponad naczyniami krwionośnymi. Jeśli Twój maluch urodzi się z brązowymi oczami, prawdopodobnie pozostaną one brązowe. Jeśli po urodzeniu będzie miała (lub miał) szare lub ciemnoniebieskie oczy, mogą pozostać szare lub niebieskie, albo przed końcem 9. miesiąca życia zmienią barwę na zieloną, piwną lub brązową. Dzieje się tak dlatego, że tęczówka oka może dostać więcej pigmentu w kolejnych miesiącach po urodzeniu, ale zazwyczaj oczy nie stają się jaśniejsze niż są. W 39 tygodniu ciąży maluch waży około 3,25 kilograma i mierzy 52 centymetry.
W 39 tygodniu ciąży niektóre kobiety zauważają odejście "czopa śluzowego" - gęstej wydzieliny z pochwy tkwiącej jak korek w szyjce macicy. Gdy wydzielina jest różowa lub z pasemkami krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu następnych 24 godzin. W filmach, ciężarnym kobietom wody płodowe zawsze odchodzą w windzie, autobusie lub zatłoczonym sklepie. Jeśli martwisz się, że i Tobie może się to przydarzyć – możesz odetchnąć spokojnie. Zaledwie w 15% przypadków błony płodowe pękają samoistnie, zresztą główka malucha działa wówczas jak korek, uniemożliwiając płynowi owodniowemu tryskanie z macicy. Jeśli więc zauważysz przejrzystą lub różowawą wydzielinę z pochwy spokojnie i bez paniki udaj się do szpitala.
W 39 tygodniu ciąży znacznie rośnie ilość estrogenu, uwrażliwiającego mięsień macicy na działanie oksytocyny wywołującej czynność skurczową macicy. Podwyższa się również ilość kortyzolu nazywanego hormonem stresu. W tym przypadku działa on mobilizująco na Twój organizm. W miarę możliwości wprowadzaj się więc w stan relaksu ale też czujnie oczekuj rozpoczęcia porodu.