9 miesiąc życia dziecka

Twoje dziecko ma już dziewięć miesięcy! Ciągle doskonali zdobyte już umiejętności, jest coraz bardziej precyzyjne, ruchliwe i komunikatywne.

WZROST W 9 MIESIĄCU ŻYCIA
9 miesiąc życia to ciągle okres intensywnego wzrostu. Sylwetka dziecka staje się bardziej proporcjonalna: kończyny rosną szybciej niż tułów i główka. Maluszek wydaje się być trochę szczuplejszy z uwagi na fakt, że tkanka tłuszczowa przyrasta wolniej.

RACZKOWANIE, SIEDZENIE I LEŻENIE W 9 MIESIĄCU ŻYCIA
9 miesiąc to czas, gdy raczkuje i podciąga się do stania. Siedzi już stabilnie, a także potrafi przejść do tej pozycji z leżenia. I oczywiście wrócić z powrotem do leżenia na brzuszku. Jego koordynacja wzrokowo – ruchowa jest już świetnie rozwinięta – dlatego każdy uchwycony przedmiot dokładnie bada i ogląda. Umie nawet wyciągać mniejsze przedmioty z większych. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłaś się w blokady szuflad lub nie pochowałaś chemii do zamykanych szafek – najwyższy czas to zrobić. Twój mały odkrywca jest bowiem szybki i bardzo ciekawski. Jeśli używasz kojca, staraj się by maluch nie spędzał w nim za wiele czasu – on w 9 miesiącu po prostu się tam nudzi. Na zewnątrz będzie trzymał się mebli, albo Twojej nogi by poznawać świat z pozycji stojącej. Nie denerwuj się jeśli maluch będzie wyrzucał wszystkie zabawki na ziemie i domagał sie, by ktoś mu je podał, by zacząć zabawę od początku. To ulubiona gra większości maluchów.

BLISKOŚĆ W 9 MIESIĄCU ZYCIA
Ciągle bardzo potrzebuje bliskości Twojej i partnera. Dlatego odczuwa lęk, gdy któregoś z Was nie ma w pobliżu. Zdarza się też że maluch zaczyna w tym okresie bać się ciemności, mimo że wcześniej nie miał tego problemu.

9 MIESIĄC ŻYCIA – CIĄGŁE ROSZERZANIE DIETY
9 miesiąc życia dziecka to kolejne zmiany w diecie. W związku z tym, że maluch może mieć już kilka ząbków nie warto miksować jedzenia na jednolitą papkę. Grudkowata konsystencja zmusi malucha do wzmacniania mięśni twarzy, żuchwy oraz pośrednio przyczyni się do lepszego przygotowania buzi do mówienia. Od 9 miesiąca można wprowadzać wieprzowinę (drobno posiekaną) oraz ryż i białą niepaloną kaszę gryczaną. Z owoców do jadłospisu można dodać śliwki, brzoskwinie, winogrona i banany.
9 miesiąc to moment, gdy niemowlę karmione do tej pory mlekiem modyfikowanym może już dostać chrupki kukurydziane lub ryżowe do rączki do samodzielnego jedzenia. Dziecku karmionemu mlekiem mamy, lepiej ich jeszcze nie podawać. W razie wątpliwości zawsze lepiej zerknąć do harmonogramu rozszerzania diety, lub skonsultować się z pediatrą.

ROZWÓJ MOWY W 9 MIESIĄCU ŻYCIA
Dziewiąty miesiąc to czas na prawdziwe wzruszenia –może się bowiem zdarzyć że Twoja pociecha pierwszy raz powie: ma-ma; ta-ta; da-da; ba-ba. Są to jednak zbitki słów wypowiadane jeszcze bez zrozumienia. Warto uczyć dziecko poszczególnych słów, pokazując jednocześnie, co one oznaczają, np. „idę” - pokazując ruch chodzenia, „babcia” - pokazując na babcię. Świetnym pomysłem są też tekturowe książeczki z obrazkami zwierząt i przedmiotów – można pokazywać dziecku daną rzecz na obrazku i wypowiadać na głos jej nazwę. Nie oczekuj jednak spektakularnych efektów i jeśli widzisz że dziecko jest znudzone lub zniecierpliwione, zaproponuj inną formę rozrywki.

9 MIESIĄC – ROZRYWKI W ŻYCIU MALUCHA
W 9 miesiącu największe zainteresowanie budzą w nim zabawki, które wydają dźwięki. Z całych sił stara się pojąć znaczenie wyrazów, i rozumie znacznie więcej niż potrafi to wyrazić. Dziewięciomiesięczny maluszek świetnie uświadamia sobie Twoje uczucia. Dlatego może się zdarzyć, iż czasem będzie celowo próbował zrobić coś, co sprawi Ci przyjemność. Doceń każdy taki gest. Twoja radość i wsparcie będą stanowiły dla maluszka wielką motywację do doskonalenia swoich umiejętności.
Niektórzy rodzice zaczynają nocnikowanie od 9 miesiąca życia. Jest to jednak kwestia indywidualnego rozwoju Waszego malucha. I sama będziesz najlepiej wiedzieć kiedy zacząć sadzać dziecko na nocniczek.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki